Spoločný stavebný úrad v Žiari nad Hronom posilnila jedna administratívna sila. Obce si preto za jeho služby priplatia. Pre niektoré to problém nie je, iné zvažujú vlastného zamestnanca.
ŽIAR NAD HRONOM. Personál spoločný stavebného úradu v Žiari nad Hronom, ktorý zabezpečuje služby pre viac ako tridsať obcí, vrátane dvoch miest, sa rozšíril o jednu pracovníčku.
„Táto sila má na starosti poštu, pečiatkuje výkresy, ktorých sú stovky. Je to prácna robota, ktorú si pre nedostatok času nemôže dovoliť vykonávať odborný pracovník, pretože by ho zdržiavala,“ zdôvodnila krok šéfka úradu Dagmar Szarvasová.
Za zmenu si však podľa jej slov budú musieť obce a mestá priplatiť.
„Zálohový poplatok sa tento rok z doterajších 0,76 eura zvýši na 1,20 eura na obyvateľa obce,“ upresnila vedúca úradu a dodala: „Viem, že pre niektoré samosprávy to bude dosť, ale aj tak patríme medzi lacnejšie stavebné úrady,“ tvrdí.
Navýšenie o stovky eur
Niektoré obce so zvýšením poplatku problém nemajú, iné uvažujú aj o náhradnom riešení.
„Nebude to pre nás znamenať extrémne zaťaženie rozpočtu, náklady na túto agendu sa nám navýšia o takmer 440 eur ročne. Je to pre nás oveľa výhodnejšie, ako keby sme na túto prácu mali niekoho zamestnať,“ zareagoval starosta Lutily Ján Pružina.
Podobný názor s ním zdieľa aj starosta Ladomerskej Viesky. „Určite je to pre nás výhodnejšie, ako by bol vlastný zamestnanec. Myslím, že V Žiari si platíme za odbornosť a kvalitu,“ povedal Vladimír Baran. Náklady na službu by mali obci narásť o viac ako 970 eur ročne.
Zvážia vlastného zamestnanca
Zmenu zatiaľ neodsúhlasili v Hliníku nad Hronom, kde žije takmer tritisíc obyvateľov. Tamojší poslanci by mali o tejto téme rokovať až koncom marca.
„Z hľadiska tejto konkrétnej položky by určite nešlo o závratnú sumu, keď to však pridáme k iným zvyšujúcim sa nákladom, môže to byť dosť,“ povedal hlinícky starosta Dušan Antal. „Určite budeme zvažovať aj to, či by pre nás nebolo výhodnejšie a lacnejšie zamestnať človeka, ktorý by túto agendu pre obec robil, samozrejme, nie na plný úväzok,“ ozrejmil.
Spoločný stavebný úrad vznikol v roku 2003 a pre obce a mestá podľa Szarvasovej slov zabezpečujeme výkon štátnej správy na úseku územného plánovania a stavebného poriadku.