Na medializované pokusy o únosy dievčat školy špeciálnymi opatreniami nereagujú. Na možné riziká však upozorňujú deti aj ich rodičov.
ŽIAR NAD HRONOM. Nedávne správy o neúspešných únosoch v Bratislavskom kraji, ale aj v jednej z obcí Prievidzského okresu, zástupcov škôl v regióne nevydesili.
Výnimočné opatrenia nezavádzajú, tvrdia, že bezpečnosť žiakov je pre nich samozrejmosťou za každých okolností. V zásade platí, že menšie deti odvádzajú z družiny rodičia, prípadne iní príbuzní, tínedžeri sú už samostatní.
Áut rodičov pred školou nepribudlo
„Bez ohľadu na posledné medializované prípady, vždy na deti, najmä na tie mladšie, apelujeme, aby sa nebavili s neznámymi ľuďmi, nenechali sa zlákať do auta a podobne,“ hovorí Ľubica Baranová, riaditeľka Základnej školy na Ulici M. R. Štefánika v Žiari nad Hronom. Pomáhajú podľa nej diskusie na hodinách aj besedy s políciou.
So strachom a obavami o svoje dieťa sa ňu zatiaľ neobrátil žiadny z rodičov, nevšimla si ani zmenu v ich návykoch.
„Nemám pocit, že by ich začali viac vodiť do školy či z nej. Nevídať ani viac áut na našom parkovisku,“ hodnotí.
V blízkosti školy hliadkuje polícia
V novobanskej Základnej škole Jána Zemana garantujú žiakom aj ich rodičom, že do budovy sa počas vyučovania nikto cudzí nedostane, objekt totiž zamykajú.
„Prichádzajúcich aj odchádzajúcich má pod dohľadom naša pracovníčka,“ hovorí riaditeľka školy Mária Považanová.
Na aktuálne informácie zareagovali v škole upozorneniami na možné nebezpečenstvo.
Dlhodobo spolupracujú aj s mestskou políciou, ktorá v blízkosti areálu hliadkuje ráno aj popoludní.
„Sledujú aj to, či sa na mieste neobjavuje niekto podozrivý. V minulosti sa nám tu objavil podobný prípad, no nakoniec sa nepotvrdil,“ spomína Považanová a vzápätí dodáva: „Fantázia detí je niekedy veľká, no každopádne by mali rodičom alebo učiteľom o nezvyčajnom zážitku či udalosti povedať.“
Správy desia najmä rodičov
To, že medializované prípady desia najmä rodičov školákov, potvrdzujú dve žiarske matky.
„Samozrejme, máme obavy. Deväťročnú dcéru odprevádzame do školy, aj odtiaľ,“ hovorí Ľudmila.
„Vyzdvihujeme ju pravidelne, nikdy sa nestalo, že by sme nevedeli, kde sa práve nachádza. Robíme to tak už od škôlky,“ pokračuje. „Má aj mobilný telefón a keď sa náhodou stane, že v škole končia skôr, zavolá nám a hneď pre ňu prídeme. To kontrolovanie ju trošku aj hnevá, ale ak to bude potrebné, odprevádzať ju budeme až kým nepôjde na strednú.“
„Po tých správach sme určite obozretnejší,“ pridáva sa Jana, mama sedemročnej Lindy.
„Predtým odchádzala z družiny občas aj sama, ale odkedy sa začali šíriť tie informácie, s manželom pre ňu chodievame denne. Už ju samú nepúšťame ani na dvor.“
Na dedinách si musia poradiť sami
Na pokus o únos školáka si vo svojej praxi nepamätá šéf žiarskych mestských policajtov Vladimír Mališ.
„Doposiaľ sme takýto prípad riešiť nemuseli. Už pri náznaku podobného podozrenia nás však môžu ľudia kedykoľvek kontaktovať.“
Deti pomáha polícia chrániť aj prostredníctvom pravidelných ranných hliadok pred žiarskymi základnými školami.
„Na riziká poukazujeme aj v rámci preventívnych akcií.“
Na každodenné hliadkovanie polície sa naopak nemôžu spoliehať v obecných školách.
„Našich žiakov sme preto vyzvali k väčšej ostražitosti, na najbližšom rodičovskom združení upozorníme aj rodičov,“ avizuje riaditeľka Základnej školy v Janovej Lehote Mária Simonidesová.
Kým po tých najmenších prichádzajú denne do školského klubu detí príbuzní, väčšie sa musia spoľahnúť samé na seba.
„V dedine to majú domov blízko a dochádzajúce deti chodievajú na autobus vždy v skupinkách. Okrem toho, keďže dochádza aj väčšina našich učiteľov, na zastávke sú tak zväčša pod dohľadom niektorého z pedagógov,“ ozrejmuje.
Autor: iva, ešte