BREHY. Keramika, hrnčiarsky kruh ale aj pec, ktorú v rozprávke Kráľ Drozdia brada používala princezná Anna, vzišla z rúk hrnčiara Jána Fialu z obce Brehy (okres Žarnovica). Majster, ktorý sa remeslu priučil u svojho otca, spolupracoval aj na viacerých dokumentárnych filmoch. Keramiku od Fialu použili aj vo veľkofilme Jánošík či historickom filme Sokoliar Tomáš.
Nadviazal na tradíciu "štiavničiek"
Šikovné ruky a cit pre hlinu zdedil po predkoch, hrnčiarstvu sa totiž venoval už jeho otec. "Remeslu sa venujem od malička, môj otec bol hrnčiarom. To bolo pre nás živobytie," povedal Fiala. Po otcovi zdedil aj tradičnú hrnčiarsku pec, ktorú postavili ešte počas 2. svetovej vojny. Svoje remeslo dnes odovzdáva aj najmladšej generácii. Zúčastňuje sa na rôznych tvorivých dielňach, folklórnych podujatiach a krúžkoch pre deti.
Ako vyučený zámočník sa však musel aj veľa učiť. "Železo s hlinou sa veľmi neznášajú. Tam je treba silu, a nie cit, tak som sa musel aj učiť," podotkol. Dnes sa venuje aj výrobe hlinených fajok. Nadviazal tak na tradíciu slávnych "štiavničiek".
"Tie chodím robiť do Banskej Štiavnice na Starý zámok, volá sa to Festival kumštu, remesiel a zábavy a býva to každý rok," ozrejmil. Organizátori ho podľa jeho slov pred niekoľkými rokmi postavili pred hotovú vec. Pôvodní majstri, ktorí sa ich výrobe venovali, už totiž vymreli, a tak sa obrátili na známeho hrnčiara.
Ťažká práca hrnčiarov
Hlinu na výrobky dnes hrnčiari nakupujú, no nebolo tomu vždy tak. Starí hrnčiari si ju museli namáhavo pripraviť sami. Podľa Fialu to bola ťažká práca. Hlinu bolo treba najprv nakopať, potom musela dva roky vyzrievať. Nasledovalo strúhanie, čistenie od korienkov a kamienkov, mletie a nakoniec sa musela dôkladne uskladniť, aby nevyschla.
"No a prišla práca na jeseň, príprava na výrobu keramiky," vysvetlil Fiala. Hrnčiari mali veľké objednávky od predajcov, ktorí s výrobkami cestovali po ďalších dedinách. Hotové výrobky sa sušili voľne na dvore, nie však na priamom slnku. Hrnčiarstvo má na Brehoch dlhú tradíciu. V roku 1715 tu údajne bolo až 16 hrnčiarov. Až do začiatku 20. storočia rozvážali Brežania hlinený riad na vozoch po celom Uhorsku.