TEKOVSKÁ BREZNICA. Na kopci vo výške 445 metrov, kde stál kedysi hrad, inštalovali vlani dvaja nadšenci solárny kríž.
Vďaka za prežitie
„Pred mnohými rokmi tam vyniesol kovový kríž Ján Navarka. Urobil tak z vďaky, že prežil druhú svetovú vojnu. Nemci ho chceli zastreliť, lebo ho považovali za špióna,“ vysvetlil Ľudovít Šimkovič, jeden z iniciátorov myšlienky solárneho kríža.
„So Štefanom Šimkovičom sme si povedali, že to osvetlíme, aby kríž ľudia videli už z diaľky,“ spomenul menovca, s ktorým sa miesto na kopci rozhodli takto zatraktívniť.
„Kamarát nám z Bratislavy doniesol solárne bodové svetlá. Aby to vyniklo, museli sme ich namontovať na päť a pol metra široké rameno. Na menšom by sa svetlo zlialo,“ podotkol.
„Hore sme to ťahali asi šiesti. Drevo ani nebolo také ťažké, inštaláciu však komplikovali jeho rozmery,“ hovorí o viac ako sedem metrov vysokom kríži.
„Ramená sme nakoniec upevnili na jedľu za pôvodným krížom. Ukáže to celkom pekne, najmä večer.“
Lúče zanikajú so svitaním
V zimných mesiacoch vydržia svetlá kríža žiariť do druhej, tretej rána.
„Záleží od počasia. V týchto dňoch, keď sa stmieva oveľa neskôr, svietia až do šiestej. Jeho lúče vlastne zanikajú so svitaním,“ povedal.
Kríž tak v noci môžu vidieť aj vodiči prechádzajúci po rýchlostnej ceste R1.
Na kopec sa dá ľahko dostať po náučnom chodníku, ktorý takisto vytvorili Šimkovičovci. Cestou po ňom sprevádzajú turistov drevené tabuľky s rôznymi citátmi. Nezabudli ani na oddychové miesta, kde si ľudia môžu posedieť a občerstviť sa.
„Existuje ešte jedna cesta, ktorou sa tam dá dostať, ale táto je prístupnejšia,“ tvrdí. Zároveň pripomína, že sami by to všetko s kamarátom Štefanom nezvládli.
„Celé sme to mohli urobiť aj vďaka pochopeniu a podpore nášho starostu v rámci aktivačných prác,“ vysvetlil.