ŽIAR, N. BAŇA. Vo viacerých mestách na Slovensku mliekomaty zrušili. Dôvodom je pokles záujmu ľudí o čerstvé, nespracované mlieko. Ten zaregistrovali aj prevádzkovatelia automatov v Žiari nad Hronom a Novej Bani, kde ich inštalovali pred dvoma rokmi.
Uprednostňujú trvanlivé
„Tržby sú nižšie ako v roku 2010, keď sme s tým v Žiari začínali. Automat však zásobujeme naďalej,“ informoval Marián Pavla, predseda Poľnohospodárskeho družstva Lovčica – Trubín.
Denný predaj mlieka im podľa neho klesol z 500 na 350 litrov.
„Ľudia radšej idú do marketu, kde nakúpia kartóny trvanlivého, konzervovaného mlieka,“ zhodnotil aktuálnu situáciu. Následne pripomenul, že čerstvé mlieko je základnou živinou potrebnou pre všetky generácie a preto verí, že časom sa záujem oň opäť zvýši.
„Jeho výhodou je aj fakt, že sa z neho dá urobiť smotana, maslo, syr či kyslé mlieko,“ vymenoval.
V žiarskom mliekomate ponúkajú aj syridlá a množstvo iných výrobkov.
„Pravidelne to tam zásobujeme jogurtmi či syrmi. Náš sortiment plánujeme ešte doplniť,“ podotkol.
Čerstvé mlieko pre Žiarčanov. V tomto automate ho denne predajú 350 litrov.
Lákadlo pre zlodejov
Pavla je presvedčený, že za nepriaznivou situáciou s mliekomatmi je aj štátom zrušená šesťpercentná daň z pridanej hodnoty, k čomu došlo vlani v januári. Problémy pre poľnohospodárov vraj vtedy nastali aj s nákladmi na naftu.
„Cenu za liter mlieka sme preto zvýšili z pôvodných 50 na 60 centov,“ vysvetlil so slovami, že automat v Žiari síce zachovali, ale s ďalšími dvoma, ktoré chceli inštalovať na okolí, si to radšej rozmysleli.
„Ľudia sa často pozerajú len na ceny, kvalita je pre nich vedľajšia. A práve tá je pre nás prioritou,“ tvrdí.
Mrzí ho, že ich mliekomat je terčom záujmu zlodejov, pričom minulý rok od septembra do novembra ho vylámali až sedemkrát.
„Tí, čo to robia, by si mali uvedomiť, že pre nejakých desať eur sa im to neoplatí. Peniaze tam totiž nenechávame. Niekoľkokrát denne ich odtiaľ vyberáme,“ dodal.
Je to na nule
Pokles predaja mlieka z automatu potvrdil aj Branislav Boroš z farmy v Novej Bani. Podľa jeho slov ho zaznamenali už pri predchádzajúcej cene, teda 50 centov za liter. V súčasnosti ho ponúkajú takisto ako v Žiari za 60 centov.
„Predtým sme predávali 300 litrov denne, teraz je to 180,“ povedal. „Ako sa hovorí, je to na nule,“ reagoval na otázku, či sa im mliekomat oplatí udržiavať v prevádzke aj naďalej. „Aj nulový obchod je dobrý obchod,“ podotkol.
„Momentálne sú dobré výkupné ceny mlieka v Leviciach. Do ich mliekarní putuje aj to naše a keď k nám od nich príde veľká cisterna, v podstate zoberie všetko, čo sme vyrobili,“ pokračoval.
„Mliekomat v Novej Bani je viac menej služba občanom. Napriek tomu, že veľa z toho nezískame, zároveň na tom ani nestrácame. Zostávame v povedomí a veríme, že záujem sa raz opäť zvýši.“
Ľudia sú pohodlní
Zníženie záujmu o čerstvé mlieko pripisuje Boroš tomu, že mestskí, uponáhľaní, ľudia mu nevedia pridať ďalšiu hodnotu.
„Nemajú na to čas. Sú veľmi pohodlní a radšej si kúpia krabicové mlieko niekde v potravinách,“ myslí si.
„Dedinčania by to možno vedeli doceniť viac. Oni si ho totiž vedia lepšie zhodnotiť,“ povedal.
„Asi by sme sa mali viac orientovať na starších ľudí, ktorí nemajú vysoký príjem a čerstvé mlieko vedia spracovať.“
Jeho slová nám potvrdil aj Novobančan, ktorý si z automatu práve odnášal čerstvé mlieko.
„Naša starká iné ani nechce,“ podotkol. „Chodievame jej ho sem kupovať pravidelne.“
Okrem mlieka ponúkajú v novobanskom automate aj syry, ktoré nie sú ich produktom.
„Dovážajú nám ich z Východnej, ale v najbližších mesiacoch plánujeme vyrábať svoje,“ vysvetlil Boroš. Zároveň dodal, že v mliekomate predávajú aj med od výrobcu z Tekovskej Breznice.