ŽIAR NAD HRONOM. O pár dní nastane historicky významný astronomický úkaz. Prechod Venuše pred diskom Slnka môžeme vidieť 6. júna o pol piatej ráno. V Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom o tom informovali slovenskí astronómovia.
Najbližšie až o 112 rokov
Od roku 1631 nastalo 241 úplných zatmení Slnka, no iba sedem prechodov Venuše.
„Naposledy sme to videli 8. júna 2004, čiže na Medarda. Napriek tomu sme vtedy mali na celom území Slovenska a strednej Európy dokonale bezoblačné počasie,“ povedal Július Koza z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
„Ide vlastne o miniatúrne zatmenie Slnka. V tomto prípade však zakrývajúcim telesom nie je relatívne uhlovo veľký Mesiac, ale oveľa menšia Venuša, ktorú budeme mať možnosť vidieť pomaly putovať pred diskom Slnka,“ vysvetlil. Pripomenul, že tento jav môžeme pozorovať v stredu o pol piatej ráno.
„Päť minút pred siedmou Venuša disk Slnka opustí, takže na to máme zhruba dve a pol hodiny.“
Potom nastane dlhá pauza, pričom si ľudstvo bude musieť na podobné „divadlo“ počkať až do roku 2117. Prechod Venuše však bude pozorovateľný len v niektorých častiach sveta a to napríklad na Aljaške, v Japonsku, alebo Číne.
„Na Slovensku k tomu dôjde až v roku 2124. Terajšia generácia má teda poslednú šancu vidieť to,“ dodal.
Slovenskí astronómovia tvrdia, že terajšia generácia má poslednú šancu vidieť prechod Venuše popred Slnko.
Pozor na poškodenie zraku
Človek s dobrým zrakom uvidí Venušu ako malý čierny kotúčik.
„Samozrejme, nesmieme sa na to pozerať bez vhodnej ochrany očí. V opačnom prípade si ľudia môžu poškodiť sietnicu. Pozorovaním ďalekohľadom bez filtra si môžu privodiť až slepotu,“ upozornil Pavol Rapavý z Hvezdárne v Rimavskej Sobote.
„Bežné slnečné okuliare či počítačová disketa na to nestačia,“ tvrdí.
„Najlepšie a najľahšie zohnateľné je tmavé zváračské sklo číslo 12 až 14. Alebo špeciálna astro solar fólia, cez ktorú sa na Slnko môžeme dívať bez obáv.“
Pozorovanie prechodu Venuše pred diskom Slnka bude pre verejnosť prístupné vo všetkých slovenských hvezdárňach.
„Poteší nás, keď prídu ľudia všetkých vekových kategórií,“ povedal Stanislav Kaniansky, vedúci banskobystrickej hvezdárne.
„Žiarska bude otvorená už polhodinu pred samotným prechodom,“ pokračoval. „Pre návštevníkov budú pripravené inštrumenty na bezpečné pozorovanie. Okrem toho pôjde výjazdová skupina operovať na vrchol Sitna, kde sa na to môžu prísť pozrieť všetci dobrodruhovia a odvážlivci. Sú tam totiž výborné geometrické podmienky,“ vysvetlil.