NOVÁ BAŇA. O priaznivých účinkoch čučoriedok na ľudské zdravie sa hovorí často. Toto ovocie sa vo veľkom rozhodol pestovať Novobančan Boris Mizia, ktorý si pred tromi rokmi založil čučoriedkovú plantáž. V bývalom žiarskom okrese je jediná svojho druhu.
„Rakovina si zobrala môjho blízkeho človeka. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som začal pestovať tieto plody,“ povedal.
Pozor na ľuľkovec
Plantážnik upozorňuje, že výskyt čučoriedok je často viazaný na lokality nachádzajúce sa v chránených územiach, preto je ich zber zakázaný, alebo obmedzovaný.
„Nákupom voľne rastúcich čučoriedok z lesa sa nechtiac vystavujeme riziku konzumácie podobných plodov ľuľkovca, ktorý je pre náš organizmus jedovatý. Ľudia by preto mali byť ostražití a myslieť na to, že často sú zberačmi malé deti, ktoré ich nedokážu rozoznávať,“ tvrdí.
Na Slovensku podľa neho vznikajú viaceré čučoriedkové sady, ktoré ponúkajú veľkoplodé čučoriedky v mnohých odrodách takmer počas celého vegetačného obdobia. „Svojím nutričným obsahom predstihujú klasickú drobnú čučoriedku z lesnej stráne. Obsahujú liečivá, ktoré sa v pomernom zastúpení s inými liečivými látkami nevyskytujú v žiadnom inom ovocí,“ prízvukuje.
Protirakovinové účinky
„Liečivý potenciál čučoriedky je ťažko obsiahnuť. Je však veľmi účinná pri rakovinových ochoreniach,“ pokračuje Boris Mizia. „Blokuje bielkovinu, ktorú si vytvára rakovinová bunka ako ochranu pred chemoterapiami. Obsahuje aj látku, ktorá účinne ovplyvňuje receptory regulujúce nepriaznivý cholesterol,“ povedal. „A keďže podľa posledných štúdií môže mať rakovina hrubého čreva priamu súvislosť s prijímanou, vysoko kalorickou stravou, má vplyv aj na výskyt rakoviny hrubého čreva a vnútorných orgánov.“
Jedli ich aj britskí letci
Zo spomienok jeho dedka, ktorý počas 2. svetovej vojny pôsobil v službách britského kráľovského letectva vie, že čučoriedky tvorili významnú zložku ich jedálneho lístka. Mali totiž dobrý vplyv na zrak.
„Dnes vieme, že čučoriedka posilňuje očné sietnice a regeneruje očné farbivo,“ podotkol.
Veľkoplodé čučoriedky vraj majú dobrý účinok aj pri liečbe cukrovky.
„Priaznivo na to vplývajú plody, ale tiež listy. Čaj z nich dokáže pri slabších formách cukrovky nahradiť inzulín,“ vymenoval ďalšie pozitíva tohto ovocia.