ŽIAR NAD HRONOM. Autobusové spoje, ktorých odchody či príchody si nájdete na internete, na nástupištiach nemusia byť vždy označené. Potom sa môže stať, že na stanici zrazu neviete, z ktorej zastávky váš autobus odchádza. Takúto skúsenosť má aj Miro, ktorý mal naplánovanú cestu zo Žiaru do Bratislavy.
Chaotická situácia
„Keď som prišiel na autobusovú stanicu, všimol som si, že môj spoj nie je napísaný na žiadnej zo zastávok,“ hovorí.
„Pozrel som si nasledujúci autobus, no ani ten nebol vyznačený na cestovnom poriadku, ktorý je nalepený na jednotlivých zastávkach,“ pokračoval. „Okrem mňa tam zmätene pobehovalo viacero ľudí s tým, že odkiaľ a či vôbec ten autobus ide,“ opísal chaotickú situáciu.
Keď už Miro nevedel, čo si počať, zavolal na telefónne číslo súkromnej spoločnosti, ktorá autobus prevádzkuje.
„Pán, s ktorým som hovoril mi vysvetlil, že zvolenská SAD-ka nechce súkromné spoločnosti, ktoré prevádzkujú spoje, zaradiť do cestovného poriadku.“ Podľa neho je takáto situácia veľmi zmätočná.
„Ľudia bez internetu nemajú šancu overiť si, že takýto spoj existuje a je často používaný,“ myslí si.
„Na druhej strane, ak už niekto takýto spoj vyhľadá, po príchode na autobusovú stanicu zostane zaskočený. Zrazu nevie prísť na to, odkiaľ mu autobus odchádza,“ uzavrel.
Zanedbateľný poplatok
„Zákon o cestnej doprave ukladá všetkým dopravcom povinnosť zverejňovať cestovné poriadky, alebo vývesky odchodov pre cestujúcich na nástupištiach,“ informoval Marek Modranský, hovorca Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Zvolen.
Túto povinnosť má podľa neho správca autobusovej stanice, v tomto prípade aj SAD Zvolen.
„Zverejňujeme všetky cestovné poriadky tých dopravcov, ktorí nám oznámia, že na konkrétnej linke premávajú a také spoje vykonávajú,“ povedal.
„Kým nevieme, že nejaký dopravca si dá schváliť cestovný poriadok, ktorý nám ako správcovi stanice nepredloží, nemáme ho ako zverejniť,“ vysvetlil.
Tvrdí, že súkromní dopravcovia to robia z jediného dôvodu.
„Aby nemuseli uhrádzať poplatky za užívanie stanice. Samozrejme, s tým nie sú spojené len výhody zverejnenia, ale aj platba za celú správu a réžiu nástupišťa. To zahŕňa čistenie toaliet, stanice, mzdové náklady za jej informatiku a podobne.“
Poplatok za tieto služby je podľa neho zanedbateľný.
„Nepresahuje ani jedno euro za jeden spoj. Je jednorazový za každý vstup na stanicu,“ podotkol.
Vyliepajú ich načierno
Ročne evidujú na žiarskej autobusovej stanici niekoľko tisíc spojov. „Vrátane tých, ktoré robí aj SAD Zvolen,“ pokračoval Modranský. „Trvalých neplatičov, ktorí prevádzkujú spoje súkromne, je zhruba jedenásť,“ tvrdí. „Spoločnosti, ktoré nám neoznamujú cestovné poriadky, sa ich snažia vyliepať samé. Teda načierno a bez nášho vedomia.“
Zvolenská SAD-ka na to vraj reaguje výzvou na uzatvorenie zmluvy o užívaní stanice.
„V prípade, že dopravca to ignoruje, účtujeme mu v zmysle občianskeho zákonníka náklady na spoločné užívanie vecí ako vecné bremeno. Ak napriek tomu poplatky neuhradí, riešime to súdnou cestou.“