ŽIAR NAD HRONOM. Vyštudovaný technický inžinier Ján Homola sa už viac ako dve desaťročia profesionálne venuje rezbárstvu.
„Spočiatku som sa zameral vyložene len na zbrane. Vyrezával som ich pažby,“ vysvetlil.
V prezidentovej chalupe
Jeho práca okolie zaujala a pribúdalo mu stále viac objednávok. Postupne teda svoje pôvodné zamestnanie zanechal a svojím koníčkom sa začal živiť.
„V dielni som trávil šestnásť hodín denne, pracoval som aj cez víkendy. Začínal som vlastne z ničoho, takže som sa musel poriadne obracať,“ pokračoval. Okrem pažieb začal vyrezávať aj časti nábytku, ktorými ľudia zariaďovali poľovnícke izby. Nasledovali reliéfy, sochy a všetky možné predmety, ktoré sa z dreva dajú vyrobiť.
Jeho práce zdobia domácnosti rôznych známych osobností. V jeho kresle sedáva dokonca kráľ Juan Carlos I. Slovenský prezident Ivan Gašparovič má vo svojej chalupe vyrezávané postele, skrine, aj linku, ktoré robil majster Homola.
„Je toho viac. Má odo mňa tiež rôzne palice a reliéfy,“ podotkol. „Ale najradšej robím pre obyčajných ľudí.“
V dielni Jána Homolu.
Madona ako talizman
Ján Homola raz vyhlásil, že sa chce stať najlepším rezbárom minimálne v Európe.
„Bol to môj cieľ v určitom čase a obore. Špecializujem sa na detailnú prírodu a zvieratá. Snažím sa zdokonaľovať v ich anatómii a technológiách prírody, aby som ju dokázal zachytiť verne. To, čo ja, momentálne ovláda v Európe málokto.“
Na svojich dielach nelipne a všetko, čo vytvorí, takmer hneď osloví nejakého záujemcu.
„Ani by som to nemal kde skladovať. Jediný kúsok, ktorý by som nikdy nepredal, mám momentálne na výstave. Ale ten som nevyrezal ja,“ povedal. „Je to Madona, ktorá je mojou ochrankyňou. Kedysi ju vykopal v záhrade v Janovej Lehote, odkiaľ pochádzam, môj otec. Je to môj talizman.“
Unikátny šach
V čase, keď sme ho v dielni navštívili, vyrezával reliéf do série nazvanej Boj o lásku.
„Zobrazujem na ňom súboj srncov, jeleňov, diviakov. Chystám to na výstavu vo Svätom Antone.“
Spoločnosť mu pri práci robí krkavec Karči, ktorého mu dali z bratislavskej zoologickej záhrady na preliečenie.
„Mal zlomenú nohu a ostrihané krídla. Keď bude v poriadku, dám mu šancu odletieť,“ tvrdí.
Momentálne je v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom výstava prác Jána Homolu pod názvom Poézia v dreve ukrytá. Potrvá do 11. júna.
Môžete na nej vidieť sošky, reliéfy, ale aj unikátny poľovnícky šach.
„Nikde inde na svete taký neexistuje. Jedinečný je 40-centimetrovou veľkosťou figúrok a ich originalitou. Sám som si ich totiž navrhol,“ dodal.