Na Krahulskom vrchu by mala na jar budúceho roku vzniknúť vyhliadková veža vysoká takmer štrnásť metrov.
KREMNICA. Na turistickom chodníku, ktorý spája Kremnicu s Krahulami, by mala o niekoľko mesiacov vyrásť rozhľadňa.
Na Krahulskom vrchu v nadmorskej výške 959 metrov ju plánujú na jar 2013 postaviť Mestské lesy Kremnica v spolupráci s obcou Krahule a kremnickou spoločnosťou Elba.
„Lokalitu sme vybrali preto, že tamojší chodník je návštevníkmi aj domácimi pomerne využívaný. Na mieste, kde má veža stáť, je okrem toho už dnes prirodzená vyhliadka,“ povedal riaditeľ Mestských lesov Kremnica Karol Mutňanský.
Vybrali konzervatívne riešenie
Rozhľadňa by mala mať osemuholníkový pôdorys s priemerom šesť metrov, tri podlažia a výšku 13,5 metra.
„Hlavné stĺpy sú navrhované v tvare smrekovej guľatiny, podlažia, zábradlia a schody zo smrekovcového reziva. Strechu bude tvoriť drevený ihlanový krov pokrytý štiepaným šindľom,“ píše v projekte architekt Boris Hochel.
Konečnú podobu veže vyberali z viacerých architektonických návrhov. „Boli medzi nimi aj odvážnejše, no my sme sa rozhodli pre jeden z konzervatívnejších,“ povedal Mutňanský.
„Išlo nám o to, aby zapadla do okolitej prírody a keďže jej vrchol by mal byť viditeľný aj z Kremnice, nechceli sme, aby sa dostala do konfliktu s historickou architektúrou,“ ozrejmil, prečo niektoré zaujímavé návrhy vylúčili.
Jedným z návrhov, ktoré neuspeli, bol aj ten z bratislavského projekčno-architektonického ateliéru Pavjan, s.r.o. Podľa jeho autorov Jany Bačíkovej, Moniky Jankechovej a Róberta Volku nie je odvážny, ale skôr súčasný.
"Architektúra má rešpektovať historický kontext, no zároveň má byť odrazom doby, v ktorej vzniká. Pri našom návrhu sme kládli dôraz na umiestnenie rozhľadne, inšpirovali sme sa lesom - stromami, letokruhmi. Návrh je konštrukčne a tvarovo jednoduchý, nie je konkurenciou pre okolité prostredie," povedala o inom prístupe k spracovaniu témy architektka Jana Bačíková.
Medzi návrhmi boli aj súčasnejšie prístupy k spracovaniu témy, vo výbere neuspeli. Jeden z nich vytvoril ateliér Pavjan. VIZUALIZÁCIA: ATELIÉR PAVJAN, S.R.O. A ARCHITEKT RÓBERT VOLKA
V centre mesta osadili medvede
Koľko bude výstavba rozhľadne stáť, zatiaľ nekonkretizoval. „Snažíme sa to urobiť tak, aby sme využili čo najviac nášho materiálu, teda dreva. Rozpočet zatiaľ nemáme. Aktuálne sa snažíme o získanie územného rozhodnutia,“ dodal.
Rozhľadňa nadväzuje na ďalšie aktivity mestských lesov. Tie v uplynulých rokoch obnovili chodník na Krahulský štít, osadili prvky drobnej architektúry pod chránenou Bujačou lúkou či objednali vyrezávanú medvediu rodinku stojacu v centre Kremnice, ktorú niektorí vnímajú ako gýč a iní ako turistickú atrakciu.