Návrh nového cestovného poriadku s nimi nepočíta.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Zrušenie dopravného spojenia na železničnej trati medzi Hronskou Dúbravou a Banskou Štiavnicou je opäť aktuálne.
S prevádzkou vlakov na nej Železničná spoločnosť Slovensko v návrhu nového cestovného poriadku od 9. decembra nepočíta.
Výrazne stratová trať
Grafikon vychádza z analýzy, ktorú má k dispozícii Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Tá navrhuje rezignovať na málo využívané a dlhodobo stratové trate.
„Zvlášť vypuklým prípadom je trať Banská Štiavnica - Hronská Dúbrava, kde dnes priemerný denný výkon v osobnej doprave je 85 až 100 cestujúcich v jednom smere, kde sa objavia necelé dva páry nákladných vlakov za mesiac a kde prevádzkové a udržiavacie náklady infraštruktúry dosiahli v roku 2011 takmer 800-tisíc eur,“ argumentuje Jiří Kubáček, generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh ministerstva.
„Ak v priemernom vlaku dopláca štát na každé euro ceny cestovného lístka ďalšie dve eurá, v prípade trate Hronská Dúbrava – Banská Štiavnica je to celých 9 eur. Poplatok za dopravnú cestu pokrýva v prípade tejto trate náklady na jej prevádzku a údržbu približne na desať percent, pričom celoslovenský štandard je 27 percent,“ tvrdí hovorca ministerstva Martin Kóňa.
Na dopravu do Banskej Štiavnice štát dopláca. FOTO´: IVA ZIGOVÁ
Starostovia spísali výzvu
Proti zrušeniu spojenia je banskoštiavnická samospráva aj ostatné obce pozdĺž trate. Spísali výzvu na jej zachovanie.
„Banská Štiavnica je lokalitou UNESCO a ako taká by mala ostať prístupná aj po železnici, najmä ak berieme do úvahy, že sem nechodí iná diaľková doprava,“ hovorí primátorka mesta Nadežda Babiaková.
Pripomína pritom, že štát sám deklaroval záujem rozvíjať cestovný ruch v meste, čo podľa nej úzko súvisí práve s dopravou.
„Vláda podpísala dohovor o ochrane svetového kultúrneho dedičstva a existuje aj zákon o Banskej Štiavnici. Netreba zabúdať, že ide o historickú trať,“ argumentuje. S výzvou na zachovanie vlakového spojenia pre mesto sa obrátila na premiéra Roberta Fica, na ministra dopravy Jána Počiatka, aj na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimíra Maňku.
„Ekonomické kritérium by pri rozhodovaní nemalo prevážiť,“ myslí si.
O zachovanie prevádzky na trate sa bude snažiť aj Banskobystrický samoprávny kraj. Tvrdí to jeho hovorca Peter Hajnala. "V prípade zrušenia spojenia hrozí na danom úseku nenávratná deštrukcia a rozkradnutie trate a tento kúsok histórie kraja by sa stratil," píše v stanovisku.
Združenie Štokovec: Len lobing nestačí
O istú časť svojich aktivít príde zrušením dopravného spojenia aj umelecko-kultúrne centrum BANSKÁ ST A NICA, ktoré od roku 2009 pôsobí v priestoroch funkčnej banskoštiavnickej stanice.
„Väčšina aktivít, ktoré organizujeme, je interná a určená hosťujúcim umelcom a študentom. Cestujúca verejnosť má sekundárne výnimočnú možnosť do procesu tvorby nahliadnuť a reagovať na vystavené umelecké diela. Veľká väčšina z nich by do galérie súčasného umenia neprišla, takto im ho takpovediac servírujeme pod nos a sme vždy zvedaví na ich názory a komentáre, ktoré si ako prví vypočujeme za okienkom v pokladnici stanice, keďže od septembra 2011 tu predávame cestovné lístky. O tento presah k verejnosti zrušením trate prídeme,“ zareagovala Zuzana Bodnárová z občianskeho združenia Štokovec, ktoré centrum založilo.
Počas uplynulých rokov priviedlo na stanicu stovky návštevníkov, zorganizovalo desiatky projektov, umeleckých pobytov či novým dizajnom zatraktívnilo vlak jazdiaci na trati.
„Máme pocit, že naše kultúrne centrum robí maximum preto, aby pritiahlo na trať čo najviac ľudí, samozrejme, čísla hrajú proti nám. Myslíme si, že v tomto momente pomôže len vyjadrenie mesta a Banskobystrického samosprávneho kraja, o tom, že trať má do budúcna význam. Ak sa ju lobingom podarí zachrániť, mali by nasledovať činy a konkrétne aktivity, ktoré by vlakovú dopravu zapojili do projektov mesta,“ myslí si.
Verejnosť môže návrh grafikonu pripomienkovať na odbore dopravy Banskobystrického samosprávneho kraja do 8. júla.
Kultúrne centrum na železničnej stanici. FOTO: IVA ZIGOVÁ