Staré domy v centre Banskej Štiavnice sú rajom pre potkany, tvrdí odborník.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Banskoštiavničanov trápia potkany v uliciach.
„Dali sme si urobiť monitoring u odbornej firmy a tá ešte v máji potvrdila, že ich výskyt v meste je zvýšený,“ uviedla prednostka Mestského úradu v Banskej Štiavnici Ivana Nikolajová.
V centre aj na sídlisku
Roman Slezák zo spoločnosti Gelos, ktorá prieskum robila, tvrdí, že v prípade historického mesta už možno hovoriť o premnožení týchto hlodavcov. „Keď ľudia pozorujú pohyb potkanov počas dňa, je to len krôčik od kritického stavu,“ zhodnotil situáciu.
Staré, opustené, ale aj obývané, podpivničené domy priamo v historickom centre sú pre ne podľa neho doslova rajom.
„Pod budovami sú zvyšky banských chodieb, je tam vlhko a je to v blízkosti obydlí, kde je dosť potravy - ideálne prostredie,“ povedal.
Najviac postihnuté sú podľa jeho slov práve centrum mesta, sídlisko Drieňová a okolie cesty k železničnej stanici.
„Tam mestské technické služby na jednom mieste skladujú odpad, čo tiež zvyšuje množstvo potkanov v lokalite.“
Chýba tlak na majiteľov budov
Riešením by podľa neho boli pravidelné intervaly celomestskej deratizácie.
„Mnohí majitelia nehnuteľností to zanedbávajú, mal by sa na nich vytvoriť určitý tlak, zadefinovať kontrolné mechanizmy a pokuty. Funguje to v iných mestách, tak prečo by to nefungovalo aj v Banskej Štiavnici?“ podotkol.
Základnou podmienkou je podľa neho súčinnosť všetkých organizácií, ktorých sa to na území mesta týka, ale aj súkromných majiteľov budov v jednom termíne.
„Inak to nemá zmysel a účinok deratizácie bude pre neustálu migráciu potkanov z miesta na miesto len krátkodobý,“ ozrejmil.
Chcú celoplošnú deratizáciu
Nepravidelnosť regulovania výskytu škodcov zo strany iných subjektov v Banskej Štiavnici a v niektorých iných mestách vníma ako problém aj Veolia – Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s.
„V našej kanalizačnej sieti dávame deratizáciu robiť pravidelne, ale ak ju v rovnakom termíne nevykonajú aj iné organizácie v meste, želaný účinok sa nedostaví. Sú to v podstate zbytočne vyhodené peniaze,“ zareagovala hovorkyňa spoločnosti Slavomíra Vogelová.
Náklady na jednu takúto akciu sa pritom podľa jej slov pohybujú rádovo v tisícoch eur v závislosti od veľkosti kanalizácie v konkrétnom meste či obci.
Radnica plánuje na sťažnosti obyvateľov zareagovať práve celoplošnou deratizáciou. „Požiadali sme Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom o jej nariadenie v najbližších týždňoch,“ potvrdila Nikolajová.
Rozhryzú aj káble
V Európe sa potkany vyskytujú vo väčšej miere od polovice 18. storočia. Odolné zvieratá rastú do dĺžky približne 20 centimetrov. Zožrať dokážu prakticky všetko, čo im umožňuje prežiť. Potkaniemu páru sa rodia mláďatá zväčša trikrát do roka, v jednom vrhu môže byť aj pätnásť mladých. V minulosti boli známe ako prenášači moru, dnes sa s nimi spája nebezpečenstvo besnoty či črevných chorôb.
„Stretol som sa s prípadmi, keď rozhrýzli káble v aute a úplne ho znefunkčnili,“ hovorí odborník Roman Slezák o škodách na majetku, ktoré môžu spôsobiť. „Rovnako roznášajú choroboplodné zárodky a ak sa dostanú do kontaktu s človekom, môžu byť zdrojom nákazy.“
(iva)