NOVÁ BAŇA. V Pohronskom múzeu zorganizovali výstavu zo súkromných zbierok venovanú priaznivcom histórie letectva z obdobia 2. svetovej vojny.
Je to o ľuďoch
Jedným z autorov výstavy Bojovníci z nebies je Peter Kaššák, ktorý napísal knihu Konečná stanica Slovensko.
„Rozpráva o osudoch pilotov a posádok lietadiel zostrelených počas 2. svetovej vojny nad územím Slovenska. Bez ohľadu na to, ku ktorej armáde patrili. Či už to boli Angličania, Američania, Rumuni, alebo Slováci lietajúci pre Nemcov na Messerschmittkách,“ informovala riaditeľka múzea Katarína Konečná.
„Je to o ľuďoch. Takisto aj výstava, ktorá poukazuje na osudy chlapcov, ktorí narukovali do svojich armád. Niektorí sa už domov nevrátili, no mnohým sa podarilo zachrániť. Zostali však doživotne poznačení či už na tele, alebo na duši,“ povedala.
Medzi vystavovateľmi bol aj amatérsky historik Roman Vrána.
„Sú tu stroje americkej armády, nemeckých vzdušných síl, Rumunského kráľovského letectva, spomenuté je tu aj ruské letectvo,“ vymenoval.
Mnohí skončili tragicky
„Každý letec zažil neskutočný príbeh. To, že ho zostrelili nad cudzou krajinou a musel bojovať o prežitie tak, aby sa nedostal do zajatia, je veľmi zaujímavé,“ pokračoval Vrána. „Mnohí skončili tragicky. Niektorým sa pri zostrelení neotvorili padáky a pri dopade zahynuli,“ vysvetlil.
„Sme viac menej takí kopáči. Tieto predmety sme vyhrabávali zo zeme archeologickou technikou. Nachádzali sme ich odkrývaním pôdy, časti, ktoré boli hlbšie v zemi, aj detektormi. Následne sme to vyčistili a zakonzervovali,“ opísal postup prác.
„Peter Kaššák zase chodil po archívoch a hľadal tieto príbehy, teda výpovede posádok.“
Za jeden z najvzácnejších predmetov výstavy považuje výrobný štítok lietadla, ktorý je zrejme jediným na Slovensku.
„Je to niečo ako občiansky preukaz človeka,“ podotkol. „Sú tam však rôzne drobné predmety, mapa na padákovom plátne, ktorú používali ako vreckovku, kus plechu s kresbou Pepka námorníka a podobne.“
Tieto predmety nadšenci vykopávali zo zeme archeologickou technikou.
Zachránil Kanaďanov
Osobnú skúsenosť s kanadskými pilotmi má Novobančan František Martinec.
„Ako dvanásťročný chlapec som počas vojny býval v dedine neďaleko Piešťan. Na jeseň 1944 som s dvoma dievčatami pásol kravy. Z lesa zrazu vyšli dvaja vojaci v tmavých uniformách. Podľa toho som pochopil, že sú to piloti,“ spomína.
„Zostrelili ich Nemci a šmykom núdzovo pristáli. Lietadlo im zhorelo, pričom skončili s popáleninami na rukách,“ pokračoval. „Dva dni sa túlali po horách, až kým nenatrafili na nás. Dohovárali sme sa všelijako. Boli špinaví a hladní. Jedno z dievčat zbehlo do dediny a zavolalo človeka, ktorý ovládal angličtinu. Keď prišiel, veľmi sa potešili, že niekto ovláda ich reč. Začali sa objímať a zobral ich k sebe domov. Dal im jedlo aj nocľah,“ podotkol.
Po šesťdesiatich rokoch sa s jedným z pilotov stretol v Piešťanoch.
„Pozval si nás ako jedných z prvých záchrancov. Bola to pre mňa veľká česť,“ hovorí. „Práve dnes som sa tu však dozvedel, že vlani na Silvestra zomrel,“ dodal.
Výstava Bojovníci z nebies potrvá v Pohronskom múzeu v Novej Bani do 19. októbra.
František Martinec. Cez vojnu pomohol Kanaďanom, ktorých zostrelili Nemci.