NOVÁ BAŇA. Prednášky o zvládaní konfliktov sa v meste uskutočnia 2. až 4. júla v budove Podnikateľského centra vo veľkej zasadačke mestského úradu.
„Keďže študujem psychológiu, táto téma mi je blízka. Mám za sebou aj výcvik zvládania a riešenia konfliktov,“ povedal organizátor trojdňového workshopu Robert Krause.
Príklady z praxe
Na workshop sa zatiaľ prihlásilo trinásť ľudí.
„Prednášky sú ladené pre väčšie publikum. Málokto má v pracovnom týždni možnosť absolvovať tam celé poobedie, preto sú rozvrhnuté na jednu až dve hodiny,“ vysvetlil.
„Ľudia dostali k prednáškam osnovu, takže je na nich, čo si z nej vyberú. Sú tam okruhy ako partnerstvo, zvládanie konfliktov, stratégie v každodennom živote,“ priblížil.
„Účasť prisľúbila aj kolegyňa z Čiech, takže na to budeme dvaja.“
Tvrdí, že samotné konflikty sú dobré. Podľa neho u mnohých napĺňajú potreby.
„Ale boj, ktorý z nich pramení a strieda sa v ňom menejcennosť s nadradenosťou, nás často obmedzuje,“ pokračoval. „Hneď po vzniku konfliktu začíname bojovať a nezameriavame sa na konštruktívne riešenia. Ľudia by sa však na to mali pozerať aj z trošku iného pohľadu,“ povedal s tým, že stratégie na to rozoberú práve na prednáškach.
„Vysvetlíme a ukážeme si tam, ako boju zabrániť.“ Očakáva, že nie každý sa bez problémov podelí o svoje vlastné skúsenosti s konfliktami.
„Je prirodzené, že niektorí budú mať predsudky. Preto máme my, prednášajúci, pripravené príklady z vlastnej praxe.“
Pre deti v Afrike
Keďže Robert Krause je aj dobrovoľníkom organizácie UNICEF, počas workshopu môžu ľudia priamo v prednáškovej miestnosti prispieť do pokladničky na projekt Školy pre Afriku. Príspevky sa budú zbierať aj v uliciach Novej Bane.
„Myšlienka tohto projektu je skvelá,“ podotkol. Keď sa o ňom dozvedel, napísal do UNICEF-u a oslovil ho s vlastnou iniciatívou.
„Hneď súhlasili. Následne som kontaktoval mesto, ktoré mi prisľúbilo pomoc. Takisto nejakých sponzorov. Tí prispejú do zabezpečenia tričiek a podobne,“ dodal.