ŽIAR NAD HRONOM. Týždne trvajúce horúčavy dajú zabrať aj zdravotným záchranárom. Za kolabujúcimi pacientmi vyrážajú častejšie ako predtým.
Trpia najmä astmatici a srdciari
„Áno, je to tak. Ťažko povedať, či je to spôsobené práve horúčavami, ale výjazdov máme viacej,“ potvrdil lekár Richard Rišňovský zo Záchrannej zdravotníckej služby v Žiari nad Hronom.
„Ide najmä o ľudí, ktorým sa celkovo zhoršil zdravotný stav. U tých, čo majú problémy so srdcom, sú ťažkosti výraznejšie. Komplikácie sa vyskytujú aj u ľudí s problémovým dýchaním, teda s ochoreniami pľúc a u astmatikov,“ vysvetlil.
„Samozrejme, evidujeme aj kolapsové stavy z tepla, ale až tak veľa ich zase nie je,“ podotkol. „V takýchto prípadoch ide skôr o starších ľudí, ktorých organizmus to znáša ťažšie.“
Častou príčinou výjazdov záchranárov za kolabujúcimi je aj stav dehydratácie.
„Aj keď to nie je nahlásené ako dehydratácia. Opäť je to najmä u starších, ktorí nemajú taký pocit smädu ako by mali mať. Počas vyšetrenia sa však ukáže, že mnohé ťažkosti sú spôsobené práve nedostatkom prijímaných tekutín.“
Pozor na alkohol pri vode
Záchranári v ostatných dňoch vyrážajú aj k úrazom, ku ktorým došlo pri jazerách či na kúpaliskách.
„Pri jazerách v okolí Banskej Štiavnice sme mali prípady uštipnutia hmyzom, keď došlo k silným alergickým reakciám. Úraz sme museli ošetrovať napríklad na kremnickom kúpalisku,“ povedal. Zároveň pripomenul, čomu sa ľudia v horúčavách majú vyhýbať.
„Najmä pobytu na priamom slnku. Keď je aj človek niekde pri vode, radšej nech sa zdržuje v tieni,“ radí s tým, že nesmú zabúdať na dostatok tekutín.
„Dospelý by mal v takýchto horúčavách vypiť dva a pol až tri a pol litra tekutín denne,“ prízvukuje. Zároveň varuje pred nebezpečenstvom utopenia.
„Treba sa vyhýbať konzumácii alkoholu, ktorý je pri vode v kombinácii so slnkom zvlášť nebezpečný. Spôsobuje výrazný pokles sebakontroly, pričom môže dôjsť k nešťastiu,“ hovorí.
„Väčší pozor by si mali dávať aj ľudia, ktorí majú problémy s tlakom a so srdcom. Pri dlhšom pobyte na slnku a následnom vstupe do vody musia byť ostražití. Veľmi to preťažuje kardiovaskulárny aparát a srdcovo-cievny systém. Môže tak dôjsť k náhlemu kolapsu, ktorý keď sa stane vo vode, môže byť smrteľný,“ dodal.