ŽIAR NAD HR./KREMNICA. Sťažnosti na trus a hrkútanie holubov zaznamenávali niekoľko rokov dozadu v Žiari nad Hronom pravidelne najmä v centre mesta. Ďalšími obľúbenými lokalitami sú pre ne sídliská, kde v okolí stojísk na odpad nájdu dostatok potravy.
Holuby lákajú do klietok
„Asi pred štyrmi rokmi sa enormne rozšírili hlavne na Námestí Matice slovenskej, preto sme začali s reguláciou ich množstva,“ hovorí Marcela Gendiarová zo žiarskeho magistrátu.
Pravidelný odchyt holubov zabezpečujú v Žiari podľa jej vyjadrenia banskoštiavnickí sokoliari.
„Na strechy mestských budov, ale aj na iné, ak nás o pomoc požiada napríklad niektoré z bytových spoločenstiev, umiestňujeme dve klietky. V nich sú holuby – volavky, ktoré lákajú ostatné vtáky,“ vysvetľuje. „Po nejakom čase ich z klietok odoberajú a po absolvovaní veterinárneho vyšetrenia fyzicky likvidujú,“ ozrejmuje spôsob, akým v meste ročne odchytia asi štyristo vtákov.
Za problém Gendiarová považuje najmä prikrmovanie holubov ľuďmi, čo ich motivuje zhromažďovať sa na niektorých konkrétnych miestach.
„Títo si pritom neuvedomujú, že holuby môžu byť zdrojom viacerých zoonóz, teda ochorení prenosných zo zvierat na človeka. Okrem toho svojím trusom znečisťujú a poškodzujú majetok.“
V múzeu sa usadili sokoly
Po podobnom riešení ako v Žiari zatiaľ nemuseli siahnuť v neďalekej Kremnici. Holuby sa tam síce vyskytujú, ale v uplynzlých rokoch len v malom množstve.
„Riešime to kovovými zábranami s hrotmi na mestských budovách, aktuálne napríklad na historickej radnici, ktorá má zrekonštruovanú fasádu. Tým pádom tam nemôžu holuby zosadnúť ani hniezdiť,“ informuje riaditeľka Metského bytového podniku v Kremnici Lenka Reichlová.
Problémy s holubím trusom na pamiatkach nemá v ostatnom čase ani NBS – Múzeum mincí a medailí, ktoré spravuje aj kremnický mestský hrad.
„Odkedy sa v areáli múzea zahniezdili sokoly, môžu to byť tak štyri, päť rokov, problémy so znečisťovaním historických budov a sôch holubím trusom ustali,“ potvrdzuje Jaroslav Hric Matuška z údržby múzea.
„Usadili sa tu celkom prirodzene, zrejme ich prilákala potrava, keďže myší je tu dosť. Najskôr priletel jeden pár a ten nasledovali ďalšie,“ dopĺňa.