Mimovládka už chybu v jednom prípade opravila, no tvrdí, že pri výpočtoch vychádzala z oficiálnych údajov ministerstva financií.
ŽUPKOV. Viaceré obce sa dožadujú opravy v rebríčku zadlženosti, ktorý je súčasťou nedávno zverejnenej správy Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Ineko.
Ten na základe informácií o hospodárení miest a obcí, posudzoval ich finančné zdravie za obdobie od roku 2008 až 2011.
Starostovia troch obcí z regiónu, ktoré sa ocitli v jednej z hodnotených kategórií, dlh na obyvateľa, v desiatke najhoršie hodnotených, informácie zverejnené v rebríčku odmietajú ako nepravdivé.
Župkov dosiahol opravu
Zaradenie Župkova v Žarnovickom okrese na nelichotivé druhé miesto medzi obce s najväčším dlhom, nahnevalo jeho starostu Jána Tomáša.
„Keď som sa nad sumou 2668 eur, pôvodne uvedenou v rebríčku ako dlh na jedného obyvateľa, zamyslel, došiel som k záveru, že vo výpočte musela nastať chyba. Vzhľadom na projekt prebiehajúcej výstavby bytov sme predsa prísne sledovaní našou financujúcou bankou, a tá nás do nejakého extrémneho zadlženia nepustí,“ zareagoval. „Do dlhu obce bol nesprávne započítaný aj úver Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý sa doňho podľa platného zákona započítavať nemá,“ povedal.
Po tom, ako Ineko kontaktoval, inštitút chybu na svojom portáli odstránil a opravil hodnotu dlhu na jedného obyvateľa na 289 eur, pričom slovenský priemer je 158 eur. Celkové skóre za finančné zdravie obce sa tak zmenilo z nedostatočného na dostatočné, čím sa obec dostala medzi štandardne hospodáriace samosprávy.
„Považujem to za poškodenie mena Župkova a všetkých, ktorí sa v uplynulých rokoch podieľali na jeho rozvoji. Patríme totiž k obciam, ktoré stavajú byty a zvyšujú počet svojich obyvateľov a v nadväznosti na to aj príjmy z podielových daní,“ povedal.
Na nepresnosti sa sťažujú sa viacerí
Nespokojná so zverejnenými údajmi je aj starostka Prenčova v Banskoštiavnickom okrese Alena Ciglanová. Obec, ktorá sa v rebríčku najzadlženejších ocitla na piatom mieste, podľa jej slov rovnako ako Župkov doplatila na svoje rozvojové aktivity v podobe výstavby bytoviek. „Tiež nám tam započítali úver od Štátneho fondu rozvoja bývania. Metodika, ktorú Ineko použilo je prinajmenšom čudná. Sme životaschopná obec, snažíme sa robiť čo najviac projektov a náš dlh je v poriadku,“ povedala. Zvažuje, že aj ona požiada o opravu rebríčka.
Podobným tónom zhodnotil správu mimovládnej organizácie aj Jozef Uram, starosta Hodruše-Hámrov v okrese Žarnovica. Obec analytici zaradili medzi najzadlženejšími na ôsmu priečku.
„Tie sumy sú nepravdivé. Kým v hodnotení nám pridelili dlh na obyvateľa 1170 eur, podľa mojich výpočtov a držiac sa zákona, je to niekde na úrovni 130 až 140 eur. Nie je normálne, aby sme sa dostali medzi najhorších preto, že sme za uplynulé roky postavili desiatky bytov.“
Myslí si, že pracovníci inštitútu si podklady poriadne nepreštudovali. „Ak čerpali z údajov ministerstva financií, tam je v tabuľkách a v prílohách úplne všetko, čo potrebujú pre výpočet dlhu,“ tvrdí.
Ineko: Chybné údaje poskytlo ministerstvo
Mimovládna organizácia chybu v prípade zverejnených informácií o Župkove priznáva, argumentuje však, že vychádzali z informácií rezortu financií.
„Problémom v prípade Župkova bolo, že v údajoch, ktoré ministerstvo eviduje a ktoré nám poskytlo, je uvedené, že obec Župkov nemá žiadne úvery od Štátneho fondu rozvoja bývania. Ukázalo sa však, že obec ich v skutočnosti má, no v údajoch ministerstva sú započítané iba do dlhodobých záväzkov a nie sú vykázané aj zvlášť. Preto boli pri výpočte zahrnuté do celkového dlhu,“ napísal vo vyjadrení spolupracovník inštitútu Ineko Matej Tunega.
„Mrzí nás, že došlo k zverejneniu údajov, ktoré vrhli negatívne svetlo na pôsobenie starostu Župkova v úrade, no radi by sme zdôraznili, že chybu nespôsobilo Ineko. Zverejnili sme len údaje, ktoré poskytlo ministerstvo financií,“ zopakoval.
Nezrovnalosť už na portáli o hospodárení samospráv odstránili.
Dodal, že podobných korekcií urobili v správe asi štyridsať ešte pred spustením portálu „Mailom sme oslovovali všetkých primátorov miest a starostov obcí s prosbou o verifikáciu údajov. S pripomienkami sa ozvali prevažne malé obce a na základe toho sme vykonali opravu,“ Po oficiálnom spustení portálu boli podľa jeho slov ďalšie pripomienky skôr výnimkou. Ich počet nekonkretizoval.
Ministerstvo: Pochybili obce
V stanovisku ministerstva financií jeho tlačový odbor uvádza : „Situácia vznikla z dôvodu, že obce mali nesprávne uvedené svoje záväzky vo finančných výkazoch k 31. decembru 2011. Niektoré preukázateľne nesprávne vykázali svoje záväzky v podobe úverov od Štátneho fondu rozvoja bývania ako iné, respektíve ostatné dlhodobé záväzky, pričom tie sa - na rozdiel od úverov od tohto fondu - do dlhu obce započítavajú. Preto mohli niektoré obce v prieskume vykazovať vyšší dlh.“
Rezort avizuje, že podobným nepresnostiam chce v budúcnosti predchádzať.
„Na základe tohto zistenia obce usmerníme tak, aby v budúcnosti tieto nepresnosti nevznikali,“ píše sa v jeho v stanovisku.