V Horných Hámroch pátrajú po minulosti slávneho pestovateľa ruží Rudolfa Geschwinda, ktorý v tamojších končinách istú dobu pôsobil. Významnou stopou je pritom odroda ruže s tajomným názvom Spomienka na Brod.
HORNÉ HÁMRE. O svetoznámom šľachtiteľovi ruží z čias Rakúsko-Uhorska donedávna v Horných Hámroch neďaleko Žarnovice nevedeli takmer nič.
Uvažujú o buste aj o záhrade
„O tom, že krátko pôsobil aj v lesnej správe Brod, ktorá je dnes na území našej obce, som sa dozvedel náhodne od úradníkov Banskobystrického samosprávneho kraja. Táto osobnosť sa však zatiaľ nespomína v monografii mikroregiónu ani v iných propagačných materiáloch,“ hovorí starosta Horných Hámrov Milan Mokrý.
Obec to chce zmeniť. Plánuje pátrať v archívoch aj na území Horných Hámrov.
„V záhrade v blízkosti niekdajšieho lesného závodu sa možno aj dnes nájdu nejaké pozostatky po Geschwindových aktivitách, vieme totiž, že pestoval aj ovocné stromy,“ dúfa v nájdenie niektorých z výsledkov jeho šľachtiteľskej práce starosta.
Uvažuje aj nad tým, že v budúcnosti by pôsobenie šľachtiteľa v obci mohla pripomínať jeho busta, či záhrada s ružami, ktoré vytvoril.
„Zmienka o ňom by sa mala objaviť aj na oficiálnej webovej stránke mesta a v publikáciách o histórii obci,“ avizuje.
Nostalgická spomienka intenzívnej vône
Významnou stopou pri hľadaní informácií o období, keď Geschwinda jeho práca lesníka priviedla do Kľakovskej doliny, je aj jedna z jeho viac ako 140 druhov ruží, s menom Spomienka na Brod (pôvodný názov v nemčine Erinnerung an Brod – pozn. red.).
„Na začiatku svojej lesníckej kariéry, niekedy v 60. rokoch 19. storočia pôsobil Geschwind aj na Polesí Brod, preto dal ruži takéto nostalgické meno,“ odhaduje Vladimír Ježovič z oddelenia genofondu Arboréta Borová Hora vo Zvolene.
Odroda je podľa slov odborníka hybridom ruže prérijnej, ktorej kvety boli sprášené peľom z damascénskej ruže pochádzajúcej z Francúzska.
Spomienka na Brod vznikla podľa Ježoviča okolo roku 1886. „Má stredne veľký plný kvet bordovej farby a intenzívnej vône. Zakvitnuté konáre sa oblúkovito prehýnajú pod váhou kvetov,“ opisuje ker, ktorý dorastá až do dvoch metrov.
Spomienka na Brod. Ruža, ktorá dostala meno po časti dnešných Horných Hámrov, kde šľachtiteľ pôsobil
Ruža v medzinárodnej sieni slávy
Druh sa využíva v záhradách ako solitér, no i ako voľne rastúci živý plot. Ruža sa v súčasnosti pestuje najmä v rozáriách, ale sú pestovatelia, najmä zo západnej Európy, USA, ale aj z Čiech či Srbska, ktorí ju opäť ponúkajú na predaj.
„U nás v rozáriu arboréta samozrejme rastie spolu s ostanými dnes dostupnými Geschwindovými ružami,“ hovorí odborník, kde si ju možno pozrieť v plnom rozpuku.
Rudolf Geschwind (1829), rodák z Hředle v Čechách, prežil väčšiu časť života v Krupine, kde je aj pochovaný.
Jednu z jeho najkrajších ruží, Grüss an Teplitz, zaradili ako jedinú z bývalého Československa do medzinárodnej siene slávy starých ruží.