KREMNICA. Predpremiéru divadla v uliciach s názvom Kremnica nielen zlatá alebo Králi, duchovia a blázni mali možnosť vidieť niektorí diváci už pred Kremnickými gagmi.
Výsledok spolupráce Kremnického divadla v podzemí s režisérkou Janou Mikitkovou zaujal z viacerých dôvodov.
Do „zaspatej Kremnice“, ako sa mestu hovorí, prinieslo rozruch.
„Chceli sme pre Kremnicu pripraviť niečo, čo by ju dostalo viac do povedomia. Máme totiž pocit, že má čo ponúknuť,“ povedala režisérka inscenácie určenej primárne turistom.
Novinár na stope pokladu
Herci sa s divákmi stretli pri severnej bráne Mestského hradu, odkiaľ ďalej putovali mestom, aby hľadali jeho poklad. Ulicami sa pohyboval sprievod, v ktorom sa spievalo, tancovalo, žonglovalo a vykrikovalo od zvedavosti, čo bude nasledovať.
Herci, medzi ktorými sa okrem profesionálov objavili aj manažér, učiteľka hudobnej výchovy či scénograf, postupne divákom odhaľovali zaujímavosti z histórie Kremnice.
„O mnohých z nich ľudia vôbec netušia, napríklad o niekdajších mlynoch na papier, procesoch s čarodejnicami, o rôznych legendách a spolkoch,“ spomenula režisérka.
Jednotlivé scény spája postava redaktora novín Rozruch, ktorý chce napísať článok o kremnickom poklade a netuší, že spolu s hereckou skupinou nájde titulkových tém hneď niekoľko.
FOTO: (KDvP)
Divadlo dotvorili až herci
Príprava predstavenia trvala takmer rok. Z historických faktov a kremnických kuriozít, ktoré divadelníkom poskytol historik Daniel Kianička, neskôr vybrali tie, čo mali dramatický potenciál.
„Pri skúškach sme ich spolu s hercami dotvorili priamo na javisku,“ ozrejmila proces tvorby Jana Mikitková.
Téma hľadania kremnického pokladu podľa jej slov zapadá aj do kontextu problému, ktorý mesto v uplynulých rokoch skutočne rieši, a to neustálej hrozby obnovenia ťažby zlata.
Pátrači na čele s richtárom Johannesom napokon zistia, že skutočným pokladom nie je zlato. Čo ním podľa tvorcov naozaj je, sa návštevníci predstavenia dozvedia priamo v Kremnici. Režisérka však naznačila, že spoločným zámerom bolo poukázať na ľudský potenciál mesta.
Novú knihu píše historik aj pre školy
Historik Daniel Kianička pracuje na novej knihe. Malú kroniku dejín Kremnice chce vydať už budúci rok.
KREMNICA. Na tvorbe pouličného divadla Kremnica nielen zlatá alebo Králi, duchovia a blázni spolupracoval aj historik pôsobiaci v múzeu mincí a medailí Daniel Kianička.
„Oslovili ma z Kremnického divadla v podzemí s tým, že by bolo fajn sprístupniť históriu mesta verejnosti pútavejšou formou, ako sú odborné články. Divadlo tak historické fakty ponúka s nadhľadom, humorom a s náznakom mystifikácie,“ povedal o preňho novej, divadelnej, skúsenosti historik.
Koniec kostola a mlyny na papier
Páči sa mu myšlienka, že divák si z predstavenia odnáša výtlačok novín s názvom Rozruch, ktoré ho s kuriozitami zoznamujú v podobe novinových článkov.
Píše sa v nich o permoníkoch, patrónke baníkov svätej Kataríne, o snahe vyrobiť zlato s pomocou alchýmie či o dnes už neexistujúcom Kostole Nanebovzatia Panny Márie, ktorý pre statické problémy spôsobené zrejme banskou činnosťou museli zrútiť.
„Všetko sú to veci, s ktorými som sa stretol pri svojom výskume. Niektoré sú známejšie, iné menej. Prekvapilo ma, že ľudia nevedia o mlynoch na papier, ktoré v Kremnici existovali pravdepodobne už v 16. storočí. Zaujímavosťou pritom je, že vyrábali bankovky vydávané revolučnou vládou pod vedením Lajosa Kossutha v rokoch 1848 až 1849. Po potlačení revolúcie dal viedenský dvor zamestnancov papierní zadržať a uväznil ich,“ spomenul.
Po Meste príbehov kronika
Daniel Kianička je autorom knihy Kremnica – Mesto príbehov, ktorá vyšla v roku 2008 a aj šéfredaktorom časopisu Kremnický letopis.
Aktuálne pracuje na novej publikácii, ktorú chce vydať už budúci rok.
„Kremnicou sa zaoberalo mnoho historikov, venovali jej články, štúdie, no zatiaľ nemá vyčerpávajúcu monografiu o svojich dejinách, ktorá by historické udalosti podávala v chronologickom slede,“ tvrdí.
Túto medzeru by mala čiastočne vyplniť Kianičkova Malá kronika dejín Kremnice.
„Pôjde o stručné dejiny mesta od ich počiatkov až po rok 1989 s úvodnými textami k jednotlivým obdobiam, kalendáriami, bohatou obrazovou prílohou a registrami,“ povedal historik.
Kniha bude určená Kremničanom, turistom, ale aj školám. Vedľa seba by sa v nej mali objaviť politické udalosti, no i momenty a zaujímavosti z každodenného života obyvateľov historického mesta.
(iva)