KREMNICA. Bývala úpravňa rúd chátra už roky. Kedysi patrila Kremnickej banskej spoločnosti, momentálne má viacerých vlastníkov.
Zostali v šoku
Ján pracoval v úpravni niekoľko rokov. Dodnes si presne pamätá čo, kde a ako v jej areáli fungovalo. Po dlhšom čase sa tam s bývalým kolegom išli v rámci prechádzky Kremnicou pozrieť. Zo zvedavosti, možno aj nostalgie, vkročili cez deravý plot za ohraničené územie. Zrazu sa ocitli medzi chátrajúcimi budovami.
„Zostali sme v šoku. Je to tu poriadne zdevastované. Bezdomovci rozkradli, čo sa dalo. Plechy, drôty, železo, jednoducho všetko, čo je kovové,“ povedal.
„Som zhrozený, kam to kompetentní nechali zájsť,“ pokračoval. „Je to škoda. Pokojne z toho mohlo byť napríklad múzeum, v ktorom by ľudia videli ako sa spracovávalo vyťažené zlato,“ myslí si. „Ale už sa tomu asi nedá pomôcť,“ podotkol. Zároveň nás vyzval, aby sme ho nasledovali a urobil nám exkurziu po svojom bývalom pracovisku.
Kráčali sme po drevených schodoch, ktorých stabilita v nás vyvolávala obavy. Tie sme pociťovali vo viacerých lokalitách úpravne, najmä keď nám pohľad padol na prepadávajúce sa strechy.
Po chvíli sme sa dostali do miestnosti, v ktorej zjavne niekto prebýva. Svedčili o tom staré matrace, stoličky a stôl s množstvom cigaretových ohorkov.
„Keď povypíjajú svoje čučo, prichádzajú si sem odpočinúť,“ povedal Ján na adresu bezdomovcov. Tí v čase našej návštevy neboli „doma“. Stopy po nich sme ale nachádzali v celom areáli.
„Tu sme mali šatne,“ krútil hlavou stojac v priestore zapratanom kopou odpadu. Natrafili sme aj na miestnosti nahrádzajúce toalety. Odtiaľ sme však rýchlo odišli.
„Tam bolo laboratórium, tu sa nachádzala taviareň,“ hovoril kráčajúc popred nás. „A toto je mlyn na drvenie rúd,“ ukázal na kovový kolos. „Stále je čo rozkrádať,“ neodpustil si poznámku.
Stopy po bezdomovcoch sme nachádzali v celom areáli. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Nebezpečné zóny
To, že v budovách bývalej úpravne rúd dlhodobo prespávajú bezdomovci, nám potvrdil aj Roman Brhlík, náčelník Mestskej polície v Kremnici.
„Vieme, že tam dochádza k rozkrádaniu kovových častí zariadení, ktoré títo ľudia speňažujú v zberných surovinách,“ povedal.
„Písomne sme o tom informovali aj majiteľov nehnuteľností. Zatiaľ nám žiadna oficiálna odpoveď neprišla. Jedného z nich sa nám ale podarilo kontaktovať telefonicky, pričom sme ho vypočuli ako poškodenú stranu.“
Aké škody tam vznikajú, odhadnúť nevedel. „K tomu by sa mohol vyjadriť len niekto z majiteľov.“ Pripomenul, že niektoré zóny sú v areáli nebezpečné.
„Schodištia, nádrže a rôzne ťažšie zariadenia sú v stave, keď sa môžu zosunúť a spadnúť.“ Nevylúčil, že by tam preto mohlo dôjsť aj k vážnemu úrazu.
„Ľudí, ktorí sa tam pohybujú, určite na to netreba upozorňovať. Veľmi dobre vedia, čo môžu a čo nie,“ dodal.
Zo šiestich vlastníkov nehnuteľností v areáli bývalej úpravne sa nám podarilo skontaktovať len s jediným. Na naše otázky však Bohuš Valovič reagoval stručne.
„Zámer určite máme. Chceme z toho urobiť nejaký komplex. Najskôr sa ale všetci majitelia musíme stretnúť a dohodnúť na konkrétnych krokoch.“ Tvrdí, že situáciu s bezdomovcami chcú riešiť.
„V budúcnosti by sme to chceli lepšie ohradiť a zabrániť tak ich vstupu na náš pozemok.“