SVÄTÝ ANTON. Celoslovenské poľovnícke slávnosti sa cez víkend niesli v duchu osláv 50. výročia založenia Múzea vo Svätom Antone. Pri tejto príležitosti ho vyhlásili za významné lesnícke miesto.
„Je to pre nás, samozrejme, veľká česť. Dá sa povedať, že toto je pútnické miesto poľovníkov v rámci celej strednej Európy,“ hovorí Monika Arvayová z oddelenia marketingu Múzea vo Svätom Antone.
List frajerke z vybraných slov
Dni svätého Huberta sú už roky slávnosťami s medzinárodnou účasťou.
„Máme tu návštevníkov z Čiech, Maďarska, Poľska, Rakúska. Vieme, že sú tu aj ľudia z Írska a Talianska,“ podotkla Arvayová.
Ľudí na podujatie lákajú vo veľkom aj tradičné súťaže. Medzi nimi o najkrajší poľovnícky šperk, nôž, klobúk či o najsympatickejšiu poľovníčku pod názvom Hájnikova žena.
Jednou z najsledovanejších je súťaž o naj bradu. Tentoraz ju vyhral František Matuška z Nitry. Jeho ozdoba tváre merala rovných 37 centimetrov.
V súťaži 5 F sa vyhodnocoval najsúcejší poľovník.
„Ku každému by mali patriť flinta, fľaša, frajerka, fajka a mal by vedieť hrať ferbľu. Je to kartová hra, no keďže jej pravidlá veľmi neovládame, zmenili sme to na faraóna,“ vysvetlila.
„Z fľašky hádali podľa vône a chuti tri druhy bielej pálenky. V disciplíne fajka si do nej museli natlačiť tabak, následne ho vyfajčiť a kto prvý vyklepal čistý popol, vyhral. Potom hádzali do diaľky dubovou flintou a písali list frajerke z vybraných slov,“ opísala jednu z najvtipnejších súťaží.
Klasicky sa počas poľovníckych slávností konali aj Majstrovstvá Slovenska vo vábení zveri o Putovný pohár Hubertlov-Halali.
"Toto je pútnické miesto poľovníkov v rámci celej strednej Európy," hovorí Monika Arvayová. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Novú knihu posypali ihličím
Do Siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku, ktorú založili pred tromi rokmi, pribudli ďalšie dve osobnosti. Čestné miesto v nej odteraz majú aj Štefan Teren a Karol Konrád.
Tohtoročnou novinkou je tiež publikácia Wild life. Symbolicky ju uviedli do života ihličím, ktorým ju posypali.
„Táto kniha obsahuje najlepšie fotografie slovenských autorov s tematikou prírody,“ vysvetlila Arvayová. Zároveň pripomenula, že v sýpke vystavovali unikátne trofeje Podunajska.
„Keďže v južnejších častiach, napríklad v okresoch Komárno, Dunajská Streda či Senec veľké zastúpenie jelenej zveri nemajú, prevládali tam srnčie trofeje. No nechýbali ani jelenie, diviačie a danielie,“ dodala.