Počítače pre poslancov neznamenajú pre samosprávy automaticky šetrenie. V regióne sa pre ne rozhodli zatiaľ iba v Banskej Štiavnici.
ŽIAR N. HR./B. ŠTIAVNICA. Žiarsky poslanec za SDKÚ – DS Norbert Nagy prišiel s návrhom, aby mesto zaobstaralo pre miestnych zastupiteľov služobné netbooky alebo tablety.
„Vyplynulo to z požiadavky, aby sa materiály pre zastupiteľstvo zverejňovali na mestskom webe týždeň pred jeho rokovaním. S tým súvisí aj návrh, aby sme ich dostávali v elektronickej podobe,“ povedal.
„Mestský úrad na to spotrebúva kvantá papiera. Nemám k dispozícii žiadnu kalkuláciu, ale myslím, že poslanecké notebooky či netbooky by mestský rozpočet výrazne nezaťažili,“ myslí si.
Radnica: Neoplatí sa to, no rozhodnú poslanci
Už pri tvorbe rozpočtu na aktuálny rok mesto podľa prednostky žiarskej radnice Mariany Páleníkovej zvažovalo možnosť nerobiť doručovanie materiálov pre zastupiteľstvo v tlačenej podobe, ale elektronicky.
„Túto alternatívu sme preverovali aj teraz. V súčasnosti máme veľmi výhodnú zmluvu na prevádzku kopírovacích strojov, zo súťaže vzišiel i dodávateľ kancelárskych potrieb, teda aj papiera. Dospeli sme k výsledku, že náklady na všetky materiály v 25 kópiách pre desať rokovaní ročne sú 590 eur,“ uviedla. To je podľa jej slov neporovnateľne nižšia suma, než akú by mesto muselo zaplatiť za devätnásť poslaneckých notebookov vrátane softvéru. „Rátali sme náklady na jeden od tristo do päťsto eur, “ konkretizovala.
Prednostka mestského úradu tvrdí, že poslancom pred časom ponúkli materiály aj na CD, ani jeden z nich sa však podľa jej vyjadrenia nechcel rozlúčiť s papierovými podkladmi.
„O tom, či počítače dostanú ale rozhodnú poslanci sami, keďže oni schvaľujú rozpočet,“ dodala.
V Štiavnici chceli zjednodušiť prácu samosprávy
Z miest v regióne používajú služobné notebooky len poslanci v Banskej Štiavnici, a to iba niekoľko mesiacov.
Sedemnásť netbookov a prispôsobenie rokovacieho stola stálo mesto 10-tisíc eur z jeho rozpočtu.
Ako pred časom povedala banskoštiavnická primátorka Nadežda Babiaková (Smer-SD, SNS, ĽS-HZDS) zámerom nebolo ani tak ušetriť finančné prostriedky, ale zjednodušiť a zefektívniť prácu samosprávy.
„Náklady v prepočte na jedného poslanca a volebné obdobie by mali byť približne rovnaké ako doteraz, ušetrí sa však práca zamestnanca mestského úradu a papier, ktoré boli doteraz vydávané na vyhotovenie niekoľkých tisícok stránok materiálov pre zastupiteľstvo,“ vysvetlila vtedy nákup elektroniky.
O počítačoch pre poslancov neuvažujú ani v Novej Bani. Potvrdil to primátor Ján Havran (Smer-SD).
„Neriešili sme to, keďže viacerí poslanci majú vlastné notebooky. Navyše sme v rámci mestského úradu zracionalizovali systém tlače, takže je to pre nás takto výhodnejšie,“ zareagoval.