KREMNICA. Ochranári z Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy a odborná verejnosť poslali primátorke mesta Kremnica Zuzane Balážovej otvorený list, v ktorom ju vyzývajú, aby mesto neskresľovalo informácie o výstavbe protipovodňových opatrení v lokalite Kalvária v Kremnici.
Autori listu argumentujú vyhláseniami odborníkov z mimovládnych organizácií, Štátnej ochrany prírody SR a vedcov z akademického prostredia, ktorí majú iný názor na výstavbu protipovodňových opatrení ako vedenie mesta.
Poškodili biotop európskeho významu
Ochranári vyjadrujú svoje rozhorčenie nad situáciou v liste adresovanom primátorke Balážovej. "Účelové dezinformácie majú podľa nášho názoru ospravedlniť drastický zásah v biotope európskeho významu. Sme rozhorčení vaším necitlivým rozhodnutím, zľahčovaním situácie a neustálym ospravedlňovaním tohto rozhodnutia."
"Sme tým veľmi nepríjemne zaskočení, pretože biotop prechodné rašeliniská a trasoviská patrí k najcennejším biotopom, ktoré na Slovensku máme. Nezodpovednosť, s akou sa mesto postavilo k vybudovaniu nádrží, je zásadným porušením elementárnych princípov ochrany prírody," vyjadril sa Jaroslav Slašťan, dobrovoľný strážca Štátnej ochrany prírody SR, Správy CHránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.
Primátorka: Nikto nás neupozornil
Primátorka mesta Kremnica Zuzana Balážová sa k otvorenému listu vyjadrila: "Dotknuté územie sledujeme aj s pracovníkmi obvodného úradu životného prostredia. Pokiaľ sa ukáže, že na území sa nachádzajú chránené druhy, budem prvá, ktorá sa bude zasadzovať za vyhlásenie močiarika za chránené územie. Územné konanie, ktoré prebehlo, bolo plne v súlade so zákonom a mesto nikto z organizácií neupozornil na to, že by sa tam nachádzali chránené druhy." Mesto rokovalo s CHKO Štiavnické vrchy, ako i s obvodným úradom životného prostredia. Na obvinenia o zavádzaní v otvorenom liste Balážová reagovala: "Osobne ma to veľmi mrzí, lebo mám pozitívny vzťah k prírode."
Dobrovoľný strážca prárody objavil na Kalvárii prítomnosť vzácneho biotopu. Podľa neho ide o biotop prechodné rašeliniská a trasoviská. Mesto sa vlani v septembri zaradilo do realizačného projektu protipovodňových opatrení. V marci tohto roku sa k projektu vyjadrilo viacero organizácií a následne sa začalo s prácami na projekte. Slašťan tvrdí, že výstavba protipovodňových opatrení spôsobila škodu na biotope viac ako 60-tisíc eur.
Pod otvorený list sa podpísalo 20 ochranárov a odborníkov na ochranu prírody.