Učitelia chcú vyššie platy a viac peňazí do školstva. Odbory tvrdia, že výstražný štrajk bol jedinou možnosťou.
ŽIAR NAD HRONOM. V Žiarskom okrese zatvorilo svoje brány viac ako 90 percent základných a materských škôl.
„Zo škôl a školských zariadení v okrese, ktoré pri sebe majú zriadené odborové zväzy, sa do štrajku nezapojili iba traja zamestnanci,“ povedala Anna Záhorcová, predsedníčka Okresnej rady základných organizácií Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v Žiari nad Hronom.
V žiarskych školách sú dnes podľa Záhorcovej slov najmä štrajkové výbory. „No napríklad v prípade Základnej školy na Ulici Dr. Jánskeho sú v škole všetci zamestnanci a sto percent ich je v štrajku.“
Žiadne veľké protestné akcie však školy nechystajú.
"Chápeme právo zamestnancov školstva na štrajk, takže sme na nich nevyvíjali žiadny tlak, ani sme sa im do rozhodovania nemiešali," zareagoval Martin Baláž, hovorca mesta Žiar nad Hronom, ktoré je zriaďovateľom viacertých škôl a škôlok.
Chcú viac peňazí do školstva
„Tým, že nepracujeme, sa snažíme upozorniť na zlú situáciu v školstve. To je podľa nás dlhodobo v kríze. Štrajk vidíme ako jedinú možnosť“ povedala Záhorcová.
Za problém odbory považujú návrh štátneho rozpočtu na rok 2013 a výhľadovo aj na ďalšie dva roky, kde sa školstvu namiesto prilepšenia opäť škrtá. „Bolo by to ohrozenie fungovania škôl. Žiadame tiež vyššie platy pre nepedagogických zamestnancov, z ktorých mnohí majú príjem nižší ako minimálna mzda. Chceme, aby sa pedagogickým a odborným pracovníkom zvýšili mzdy na 1,2- až 2-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve,“ vymenovala Záhorcová ďalšie dôvody, pre ktoré dnes školy ostali zatvorené.
Učitelia pritom podľa jej slov pracujú v nevyhovujúcich podmienkach, keď sa chýbajúce učebnice stali štandardom a odmeňovanie nezávisí ani tak od nastavených pravidiel ako od možností konkrétnych škôl.
Stretli sa s neochotou úradníčok
V Banskoštiavnickom okrese sa do dnešného štrajku zapojilo 93 percent zamestnancov škôl, 96 percent ho podporilo.
„Zapojili sa všetky materské a základné školy okrem jednej cirkevnej. Som milo prekvapená účasťou, aj napriek tomu, že zamestnanci museli prekonať množstvo legislatívnych a byrokratických prekážok,“ povedala odborová vedúca pre okres Banská Štiavnica Renáta Taligová.
Stretli sa podľa jej slov napríklad s neochotou pracovníčok zdravotnej poisťovne. „Tie odmietli prijať skupinovú platbu za zdravotné poistenie na jeden deň štrajku a každý zamestnanec si musel vypisovať poštovú poukážku alebo využiť internet banking. Aj keď sme im predložili menný zoznam s potrebnými údajmi,“ spomenula reakciu úradníčok.
Školy a školské zariadenia v okrese Žarnovica sa podľa predbežných výsledkov zapoja do štrajku na vyše 80 percent. Ešte včera to potvrdila okresná odborová šéfka Anna Benčatová. „Nezapoja sa len dve základné školy a jedna škôlka. Pridali sa aj dve školy, kde nepôsobí odborová organizácia a SOU drevárske v Žarnovici, ktoré je v inom odborovom zväze, cirkevné školy sa ani v minulosti k podobný aktivitám nepripájali,“ upresnila.
Štrajk sa začal o 6. hodine a potrvá do 18. hodiny.
Štrajkujú aj krajské stredné školy
Z 3 576 zamestnancov krajských škôl a školských zariadení štrajkuje 2 198.
BANSKÁ BYSTRICA . Do štrajku pracovníkov školstva sa zo 63 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) zapojí 55, učiť sa bude v ôsmich. Žiaci štrajkujúcich škôl budú mať riaditeľské voľno.
Ako ďalej informoval hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Hajnala, z 3 576 zamestnancov župných škôl a školských zariadení (internátov, centier voľného času a školských jedální) bude štrajkovať 2 198. Pre štrajk bude vo štvrtok zavreté aj krajské Centrum voľného času Junior v Banskej Bystrici. Samostatné krajské stredoškolské internáty sa do štrajku nezapojili a oba – v Banskej Bystrici aj vo Zvolene – budú fungovať.
(sita)