Banská Štiavnica nie je spokojná s umiestnením v rebríčku Transparency International Slovensko. Tvrdí, že ten nahráva samosprávam, ktoré používajú na zverejňovanie zmlúv zakúpenú aplikáciu.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Prednostka banskoštiavnickej radnice Ivana Nikolajová tvrdí, že v rebríčku Transparency International Slovensko, ktorý hodnotil, ako samosprávy zverejňujú zmluvy, sa prepadli hlbšie napriek tomu že oproti predchádzajúcemu roku na svojej web stránke nič nezmenili.
Argumentuje, že mesto plní všetky požiadavky, ktoré naň pri zverejňovaní kladie zákon.
Zverejňujú vo vlastnej réžii
„Je zaujímavé, že ak sa nemenili kritériá a stále bolo hodnotených rovnako sto najväčších samospráv a Banská Štiavnica oproti predchádzajúcemu roku vo svojom zverejňovaní nerobila žiadne zmeny, ba čo viac, doplnila niektoré sekcie, ktoré nie sú povinné, že sme sa zo 61. miesta posunuli na priečku 81,“ zareagovala na aktuálne umiestnenie mesta oproti druhému kolu minuloročného hodnotenia mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko.
V prvom kole sa pritom umiestnilo na 36. mieste.
Ide podľa nej o hodnotenie na základe subjektívnych kritérií.
„Výsledkom je poradie určené používaním aplikácie vyhovujúcej kritériám hodnotiteľa. Ak by sme všetci použili túto aplikáciu, tak nemajú ani čo hodnotiť. Mesto si nezakúpilo aplikáciu, všetky informácie zverejňujeme iba vo vlastnej réžii,“ povedala.
Aplikácia ešte nezaručuje úspech
Ľuba Riapošová z Transparency International Slovensko tvrdí, že prepad Štiavnice je daný najmä tým, že ostatné mestá si oproti minuloročnému výsledku v priemere polepšili až o desať bodov.
„Strata bodov nesúvisí s nastaveniami zverejňovania, ktoré mesto rovnako používa už od minulého roka, ale skôr s tým, ako detailne sú dané informácie vyplnené,“ potvrdila a dodala, že Banskú Štiavnicu predbehli aj mestá, ktoré si vôbec nezakúpili systém zverejňovania.
„Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že mestá, ktoré používajú zakúpené aplikácie, majú aj vyššiu úspešnosť, pretože v systéme automaticky zadávajú viac informácií o zmluvách, ku ktorým má občan následne lepší prístup. Mať však aplikáciu nemusí znamenať aj automatické zvýšenie počtu získaných bodov, je len a len na samospráve, ako dôsledne informácie v systéme vyplní.“
Doplnila, že pri hodnotení všetkých sto samospráv pritom mimovládna organizácia použila rovnaké kritériá.
Predmet zmluvy sa z prehľadu nedozviete
Štiavnica podľa Riapošovej stratila najviac bodov za to, ako vyzerá prehľad zmlúv na jej stránke.
„Z tohto prehľadu sa nedozviete dodávateľa predmetu zmluvy, hodnotu zmluvy a ani dobu trvania. Predmet zmluvy je možné identifikovať iba čiastočne, ak je názov napríklad Zmluva o dielo alebo Kúpna zmluva, stále však neviete, čoho konkrétne sa týka. Ďalej mesto stratilo body aj v oblasti užívateľského komfortu,“ vymenovala slabiny zverejňovania zmlúv v Banskej Štiavnici.
Samosprávy musia objednávky, zmluvy a faktúry zverejňovať podľa zákona od začiatku minulého roka.