ŽIAR NAD HRONOM. Zákaz predaja alkoholu pochádzajúceho z Českej republiky prevádzkovatelia v regióne podľa všetkého dodržiavajú. Mnohým takéto nariadenie prináša finančné straty, no my sme natrafili na podniky, kde na tom až tak zle neboli.
Becherovku či fernet vo veľkom nepijú
„Z českých produktov sme mali v ponuke iba fernet a toho sme tu tiež veľa nemali. Náš sortiment tvoria najmä slovenské pálenky,“ povedala čašníčka novobanského pohostinstva Na pasci.
Podobne je na tom aj ďalší miestny podnik, ktorého pracovníčka tvrdila, že to málo českého alkoholu, ktorý ponúkali, hneď po vyhlásení zákazu z predaja stiahli.
„Becherovka či fernet sa tu vo veľkom nepije. Naši zákazníci uprednostňujú slovenskú borovičku, vodku a pivo,“ podotkla. Jej slová potvrdil aj jeden zo stálych zákazníkov.
„České pálenky nepijem, s kamarátmi sem chodievame na pivo. A keď niečo tvrdšie, tak našu vodku,“ povedal Viliam.
„Čo si Česi spravili, nech si to pijú,“ podotkol. „My máme svoj alkohol, ktorý je na rozdiel od toho ich kvalitný,“ dodal.
Vzorky posielajú do Banskej Bystrice
„Všetky doklady, dokumenty a interné predpisy, kde je potrebné upozorniť prevádzkovateľov barov, reštaurácií, motorestov či obchodov, máme. Posiela nám ich hlavný hygienik Slovenskej republiky,“ hovorí Milan Kortiš, vedúci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom.
„Vo všetkých týchto podnikoch sme informovali, čo a v akých termínoch je nutné spraviť. Zároveň tam chodíme vykonávať kontroly,“ podotkol s tým, že doteraz ich urobili 36.
V prípade zistenia podozrivých fliaš odoberú 50 až 100 mililitrov alkoholu a dávajú to vyšetriť do regionálneho úradu v Banskej Bystrici.
„Náš úrad na to laboratóriá nemá, preto aj ľudí v prípade požiadania o preskúmanie môžeme odporučiť do Banskej Bystrice,“ vysvetlil. Zatiaľ však podľa neho s takouto požiadavkou nikto neprišiel.
„Jedno takéto vyšetrenie stojí 31 eur,“ pripomenul cenu za vzorku. „Je to tým, že sa to robí na prístrojoch a zariadeniach, ktorých prevádzka je finančne náročná.“
Doteraz žiadny zakázaný alkohol v prevádzkach nenašli. „Toto je stav, ktorý trvá do odvolania. Aby sa to dalo lepšie zvládať, kontroly vo veľkých hypermarketoch bude robiť Slovenská obchodná inšpekcia. Ide o to, aby sme pokryli všetky možné prevádzky, v ktorých sa tento alkohol môže vyskytnúť,“ pokračoval Kortiš.
„V tomto čase by sme nemali nikde nájsť liehoviny vyrobené v Čechách, ktoré obsahujú viac ako 20 percent alkoholu.“ V podnikoch sa podľa neho síce môže nachádzať, ale musí byť extra skladovaný, prekrytý a označený tak, aby bolo jasné, že z toho, čo je tam uskladnené, nikto nemôže nič brať a užívať.
Pokuta až do 200-tisíc eur
Dodržiavanie zákazu kontroluje aj Regionálna veterinárna a potravinová správa v Žiari nad Hronom.
„Počas našich kontrol sme zistili, že všetci reagovali na výzvu na stiahnutie alkoholu do skladov. V predajniach sme jeho výskyt nenašli,“ informovala Tatiana Jaďuďová.
„K dnešnému dňu sme urobili deväť kontrol, ktoré sme vykonali vo veľkoskladoch, v maličkých predajniach u súkromníkov, aj v obchodných reťazcoch,“ pokračovala. V prípade porušenia nariadenia by postupovali podľa predpisov.
„V súvislosti so zákonom o potravinách by sme im dali zákaz uvádzania týchto produktov do obehu. Keď na trhu nájdeme nebezpečný výrobok, môžeme uložiť pokutu od tisíc do 200-tisíc eur.“