NOVÁ BAŇA. Výstavu 100 rokov futbalu v Novej Bani pripravila v Pohronskom múzeu mladá historička Hana Beňušová. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1912.
„K tomuto športu som nikdy neinklinovala. O futbale som nič nevedela, nezaujímal ma,“ priznáva.
„Na tom sa až tak veľa nezmenilo. Ale občas sa mi stáva, že keď sa mi do rúk dostane nejaká tlač, zrazu si pozerám aj zadné strany, na ktorých sú športové výsledky. Zaujímam sa ako dopadli tí naši. To je v tomto smere asi môj jediný pokrok,“ usmieva sa.
Hráči z oduševnenia
„Túto výstavu som však robila veľmi rada. Mojou srdcovkou sa stali najmä počiatky, 30. a 40. roky minulého storočia boli priam krásne,“ pokračovala. „Intenzívne som sa tomu začala venovať minulé leto, keď mi doniesli kroniky. Futbalisti v Novej Bani majú obrovské šťastie, že majú dochované tie pôvodné,“ tvrdí.
„Prvá je od roku 1929, majú ju krásne napísanú a je doplnená dobovými fotografiami. Z textov cítiť, že ľudia futbalom naozaj žili. Neboli to hráči pre peniaze, ale z oduševnenia, ktorí naozaj ten šport milovali,“ povedala.
„Z kroniky vieme, že z futbalu sa odvíjal aj spoločenský život. Radi organizovali zábavy a rôzne podujatia,“ spomenula aktivity vtedajších hráčov a funkcionárov.
„Čerpala som, samozrejme, aj z novobanských novín, ale tiež z nášho muzeálneho fondu. Veľkou pomocou mi boli dve brožúrky, ktoré vyšli už predtým,“ pripomenula.
Polstoročné kopačky
Na výstavu sa snažila zohnať aspoň jeden dobový dres, ale nepodarilo sa jej to.
„Ale teší nás, že sme mali loptu z 50. rokov, ktorú sme našli asi mesiac pred začiatkom výstavy. Ďalšou 3D rekvizitou boli kopačky z toho istého obdobia.“ Poukázala aj na členské legitimácie, ktoré za bežných okolností nezoženiete.
„V tomto mi výrazne pomohol Pavel Čellár, ktorý doniesol aj spomínané kopačky.“
Počas výskumu ju pozitívne najviac prekvapil fakt, že ju to bavilo a nič nerobila z donútenia.
Výstava v Pohronskom múzeu trvala od 15. júna do 2. septembra.
„Chodili sem bývalí futbalisti a fanúšikovia, ich manželky a ďalšia rodina nielen z Novej Bane, ale celého okolia. Mnohí si na fotografiách hľadali príbuzných, alebo samých seba.“
Po skončení sa panelová časť výstavy presunula do miestneho futbalového klubu. „Aby všetci, ktorí k nim prídu videli, že ide o klub s históriou,“ dodala.