Prečo je také dôležité, aby ženy nezabúdali na cytologické vyšetrenie?
- Cytologické vyšetrenie je súčasťou preventívneho gynekologického vyšetrenia a nárok naň má každá žena od 23-ho roku života až do veku 64 rokov. Je nesmierne dôležité, keďže sa ním dokážu zachytiť ochorenia, ktoré môžu skončiť rakovinou. Pokiaľ sa tieto ochorenia zachytia včas, dajú sa liečiť ako každá iná choroba, napríklad chrípka.
Ako vyšetrenie prebieha?
- Účelom cytológie je získať z krčka maternice odlúpené bunky, ktoré lekár odoberie špeciálnou kefkou. Následne sa tieto bunky buď natrú na sklíčko a ofarbia, čo je tzv. konvenčná cytológia, alebo sa kefka po novom vypláchne v špeciálnom roztoku, a to je tzv. LBC cytológia (Liquid-Based Cytology). Keď sa po preskúmaní buniek ukáže, že majú nejakú závažnejšiu poruchu, pacientka sa posiela ďalej na kolposkopické vyšetrenie. Cytológia v podstate funguje ako dôležitý skríning, ako hrubé sito, ktoré zachytí navonok zdravé pacientky bez akýchkoľvek subjektívnych ťažkostí.
Čo s pacientkami, ktoré na tieto cytologické vyšetrenia nechodia?
- Keď pacientka nepríde, sama sa oberá o šancu, aby sa jej možné začínajúce rakovinové ochorenie doriešilo k úplnej spokojnosti. Keď príde neskoro, nemáme žiadnu inú šancu jej pomôcť, len skonštatovať, že má invazívne rastúcu pokročilú rakovinu. Môžeme ju samozrejme liečiť, ale už nikdy ju nemôžeme vyliečiť, čo je veľký rozdiel. Liečiť ju môžeme intenzívne až do smrti, ale vyliečiť ju môžeme iba do určitého času, do určitého stupňa pokročilosti choroby. Ak nepríde, tak má proste smolu.
Často si však ženy myslia, že keď nemajú žiadne príznaky, automatický sú zdravé. Vedeli by ste prosím popísať, aké príznaky majú jednotlivé fázy?
- Treba zdôrazniť veľmi dôležitú skutočnosť, že predrakovinová fáza ochorenia, prekanceróza, môže byť úplne bezpríznaková. Keď už žena má nejaké príznaky, môže to už svedčiť aj o pokročilejšej fáze ochorenia. Medzi najčastejšie varovné signály patrí špinenie alebo krvácanie po sexuálnom styku, alebo aj mimo sexuálny styk a mimo menštruačné obdobie. Často sú predrakovinové ochorenia spojené s vaginálnymi výtokmi, spôsobenými bakteriálnymi alebo kvasinkovými infekciami so vznikom chronických zápalových ochorení krčka maternice a pošvy. Ak sa pri gynekologickom vyšetrení odoberie aj vzorka na vyšetrenie HPV, diagnostikuje sa HPV infekcia. Práve ona je zodpovedná za vznik rakoviny krčka maternice. Čím viac sexuálnych partnerov žena vystrieda, tým väčšiu šancu má, že sa infikuje HPV vírusom. Pred HPV ju neochráni ani partnerov kondóm!
Spomínali ste konvenčnú metódu cytológie a novšiu metódu LBC. Aký je medzi nimi rozdiel?
- V momentne odberu sú obe cytológie rovnaké, rozdiel spočíva v tom, ako sa odobraté bunky z krčka maternice ďalej spracúvajú a čo všetko sa konkrétnym vyšetrením dá vyšetriť. Konvenčnou cytológiou zistíte len vzhľad buniek. Nanášaním buniek na sklíčko sa bunky nutne prekrývajú a sú uložené vo vrstvách. To môže predstavovať problém pri stanovení diagnózy. Svet teraz beží na LBC cytológii, a to hlavne z toho dôvodu, že s LBC môžeme vyšetriť jednak vzhľad buniek, ale aj biologické správanie. Pri LBC sa bunky „vyperú“ v špeciálnom roztoku. Následne sa špeciálnym laboratórnym prístrojom uložia v jednej vrstve na mikroskopické sklíčko. Preparát je tým pádom čistejší, bunky sú ľahšie čitateľné, neprekrývajú sa. Ak vznikne podozrenie na závažnejšiu poruchu, môže sa vyšetrenie rozšíriť o imunocytochemické vyšetrenie, ktoré odhalí, či bunky majú tendenciu vymknúť sa kontrole a produkovať poškodené klony. Z jednej LBC vzorky možno vyšetriť aj infekciu HPV, herpes simplex vírusom alebo chlamýdiovú infekciu.
Mohli by ste zhrnúť najdôležitejšie fakty?
- Je dokázané, že rakovina krčka maternice je infekčné, sexuálne prenosné ochorenie, ktoré sa dá liečiť. Poviem to na rovinu - jediný spôsob, ako si zachrániť krk, je v čakárni si to aspoň raz do roka odsedieť, nechať sa kvalitne vyšetriť a odísť s čistým svedomím a dobrým pocitom, že sa žena vyhla život ohrozujúcej nepríjemnosti. Viac informácií sa pacientky dozvedia na www.cytologia.sk a u svojho gynekológa.
Autor: Lenka Kapustová