HLINÍK NAD HRONOM. S projektom Jednu knihu ročne prišla dlhoročná novinárka Marta Moravčíková. Pred pár týždňami sa do neho zapojila aj knižnica v Hliníku nad Hronom.
„Projekt ponúka možnosť pomôcť knižniciam na Slovensku pri vytváraní pestrého knižného fondu,“ hovorí Jana Miháliková, vedúca hliníckej kultúrnej komisie.
Bála sa pýtať peniaze
„Ako mnohé knižnice, aj tá naša zápasí s nedostatkom finančných prostriedkov potrebných na nákup kníh. Pomôže nám, ak čitatelia, ktorí si to môžu dovoliť, pre ňu kúpia ročne, alebo aspoň raz za život, jednu knihu,“ pokračovala Miháliková. Do projektu sa podľa jej slov ako prví zapojili siedmi členovia kultúrnej komisie.
„No ozvalo sa nám už aj zhruba dvadsať ľudí, čo ma milo prekvapilo,“ povedala. „Spolupráca s nimi vyzerá tak, že ja im odporučím, o ktorý knižný titul je záujem, objednám ho a keď príde, zaplatia zaň,“ vysvetlila.
„Išla som do toho tak trochu s obavami ako na to ľudia zareagujú. Bála som sa od nich pýtať peniaze, veď v súčasnej dobe ich nazvyš nemá nikto,“ podotkla.
O projekte Jednu knihu ročne informovala členov knižnice prostredníctvom mailov, no v celej obci umiestnili aj plagáty.
„Také pozitívne reakcie som naozaj nečakala. Potešilo ma to o to viac, že pani Moravčíková oslovila so svojím nápadom viac ako stovku knižníc v rámci celého Slovenska, ale zapojilo sa ich len šesť.“
Úvodná strana patrí darcovi
„Spolupracujeme aj s miestnou základnou umeleckou školou. Jej žiaci do každej darovanej knihy vytvoria na jej úvodnej strane kresbu s venovaním a poďakovaním darcovi,“ vysvetlila.
Knižnica v Hliníku nad Hronom je otvorená každý pondelok, stredu a piatok od dvanástej do šestnástej hodiny. Záujem čitateľov podľa Mihálikovej rastie.
„Začiatkom školského roka pribudlo veľa detí. Vyhľadávajú knihy v rámci povinného čítania. Niektoré sem chodia aj kvôli regionálnej výchove, na ktorú im pomáham zháňať informácie,“ hovorí.
„V zime sem zase často chodievajú dôchodcovia. Ale vekovo by som to nekategorizovala. Chodia sem všetky možné skupiny,“ dodala.