ŽIAR NAD HRONOM. Výstavu fotografií pod názvom Žiar nad Hronom – minulosť a prítomnosť otvorili v Pohronskom osvetovom stredisku.
Je to najmä o Svätom Kríži
„Spomienky na dnes už neexistujúce ulice, domy, obchody, ľudí a premeny z malého mestečka na okresné mesto zachytáva zhruba 400 fotografií, ktoré zozbieral a doplnil o nové zábery Jožo Krchman,“ informovala Soňa Beňová z Pohronského osvetového strediska Žiar nad Hronom.
„Viac menej je to výstava o Svätom Kríži,“ povedal jej autor Jozef Krchman. „Mám priateľa, ktorý zbiera staré pohľadnice. Medzi nimi aj tohto mesta. Keď ich už mal veľa, oznámil mi, že túto zbierku potrebuje rozpustiť. On je totiž zameraný najmä na Vyhne a Hliník nad Hronom,“ hovorí. „Kúpiť som to nemohol, dovolil mi teda žiarsku zbierku aspoň zoskenovať,“ vysvetlil.
Autorstvo starých fotografií vie určiť len pri niektorých záberoch.
„Pri väčšine ale poznám rodiny, ktoré mi ich poskytli,“ podotkol. Popri stovkách starých fotografií má zhruba 50 svojich, ktoré sú z novšieho obdobia.
Tanky v uliciach Žiaru
Na záberoch najčastejšie vidieť dominantné budovy Svätého Kríža, teda kaštieľ, kostol a objekty v parku.
„Zaujímavý je napríklad tento kostolík, ktorý tam kedysi stál. Dnes už neexistuje,“ ukázal na drevenú stavbu zachytenú v roku 1900. Vzápätí upozornil na pavilón, ktorý v žiarskom parku stojí dodnes. Rokmi však prešiel výraznou zmenou, čo vidieť na súčasnej fotografii umiestnenej hneď vedľa.
„Najviac ma mrzí, že v Žiari stavajú nové fontány a staré sa nechávajú zničiť,“ pokračoval. „V parku bola krásna fontána so sochou chlapčeka držiaceho v náručí labuť, z ktorej striekala voda. Všimnite si ako vyzerá teraz,“ prirovnáva.
Cenné sú fotografie z čias okupácie Československa v roku 1968. „Tanky v uliciach Žiaru pôsobia hrozivo. Dnes si mladí ľudia nevedia ani predstaviť aké to bolo, keď sa v meste zrazu objavila ťažká vojenská technika,“ hovorí Soňa Beňová. „Heslá písané v ruštine, ktoré okupantov posielajú domov, ukazujú ako sa ľudia proti tomu bránili.“
Ďalšie zábery zachytávajú život vtedajších Svätokrížanov počas bežného dňa, ale aj rôznych sviatkov či spoločenských udalostí.
Nevyhodil by ani jednu
Všetky svoje fotografie si Jozef Krchman cení rovnako.
„Nevyhodil by som ani jednu. Keď nájdem takú, ktorú ešte nemám, je mi jedno, či je nezaostrená a ako je kompozične riešená. Každá má nejakú výpovednú hodnotu,“ tvrdí.
Výstavou sa mu splnilo veľké želanie. „Mohli sme ju urobiť aj vďaka finančnej podpore mojich priateľov, manželov Lukáčovcov, z Juhoafrickej republiky. Jedna fotografia vychádza na päť eur, čo zahŕňa vytlačenie a zalaminovanie,“ vysvetlil.
Výstavu, ktorá potrvá do 19. novembra, sa určite oplatí vidieť. Sprístupnená je v pracovné dni od 9. do 15. hodiny.