ŽIAR NAD HRONOM. Telesné pozostatky šiestich banskobystrických biskupov sú uložené v krypte žiarskeho Kostola Povýšenia sv. Kríža. Rekonštruovať ju začali v máji.
Väčšina darcov chce zostať inkognito
V krypte sú pochovaní diecézni biskupi František Berchtold, Gabriel Zerdahely, Jozef Belánsky, Štefan Moyses, Karol Rimely a Marián Blaha. Jej rekonštrukcia sa vyšplhala na 12 600 eur.
„Prispeli na ňu dobrí ľudia od Bratislavy až po Banskú Bystricu. Väčšina z nich chcela zostať inkognito,“ povedal Miroslav Hlaváčik, dekan Farnosti Povýšenia sv. Kríža v Žiari nad Hronom. Generálnu opravu podľa jeho slov robili na základe konzultácie s pamiatkarmi.
„Keďže tu bola veľká vlhkosť, siahajúca do výšky takmer dvoch metrov, robila sa sanácia omietok technológiou Baumit. Išlo o schnutie troch vrstiev, ktoré trvalo tri týždne. Odborníci odtiaľto zobrali sondy, pričom laboratórne a percentuálne vyhodnocovali vlhkosť,“ vysvetlil.
„Nasledovala výmena dlažby. Nahradila ju nová, kvalitnejšia. Potom nastúpili reštaurátori,“ podotkol. „Ich práca trvala dva a pol mesiaca. Používali technológie napúšťania a pozlátenia tabúľ a epitafov.“
FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Odkaz pre našu dobu
Počas rekonštrukcie sa niektorým naskytol nezvyčajný pohľad.
„Keď sa robilo, dve miestečká nám tak trošku vypadli. Videli sme neporušené, nedotknuté rakvy pánov biskupov Moysesa a Zerdahelyho,“ hovorí dekan. „Preniká nás to veľkou bázňou, pretože to nie je päť, ani desať rokov. Cítili sme tam zvláštnu atmosféru, takisto pokoj, v ktorom žili a nádej, ktorej uverili,“ dodal.
„Je dôležité, aby sme si pripomínali aj našu minulosť. Mali by sme poznať tých slávnych mužov, našich otcov biskupov, ktorí sú tu pochovaní,“ povedal administrátor Banskobystrickej diecézy Marián Bublinec.
„Ukazovali nám správne hodnoty a ako máme žiť,“ pokračoval. „V dnešnej dobe sú dôležité aj odovzdávanie hodnôt deťom a ochrana rodiny postavenej na prirodzenom, normálnom manželstve. Pretože národ, ktorý to poprie, poprie sám seba a nemôže prežiť,“ tvrdí. „Myslím si, že je to dôležitý odkaz pre našu dobu,“ uzavrel.
Verejnosť môže kryptu banskobystrických biskupov navštíviť na účely modlitby a pietnej spomienky od 1. do 8. novembra vždy po svätej omši. Počas roka je prístupná len na požiadanie.