Riaditeľ žiarskej nemocnice chce zdravotnícke zariadenie zásobovať teplom z bioplynovej stanice na severe Žiaru. Konateľom spoločnosti, ktorá ju plánuje stavať, je jeho brat.
ŽIAR NAD HRONOM. O zmene územného plánu Žiaru nad Hronom pre zámer výstavby bioplynovej stanice na severnom okraji mesta by mali v najbližších dňoch rozhodovať žiarski poslanci.
Energia z kukurice
Firma BPS-ZH, s.r.o., chce poľnohospodársku pôdu pri hlavnom ťahu na Prievidzu zmeniť na výrobné územie pre produkciu elektrickej energie a tepla z obnoviteľných zdrojov.
„Ako hlavnú surovinu pre výrobu biplynu plánujeme využívať kukuričnú siláž,“ potvrdzuje konateľ spoločnosti Stanislav Kubáň. Pre pestovanie tejto plodiny sú podľa neho v regióne vhodné podmienky a jej budúce využívanie by malo byť dobrou správou pre tunajších poľnohospodárov.
Náklady na výstavbu bioplynovej stanice s elektrickým výkonom do jedného MW by podľa jeho slov mali byť 3,5 milióna eur bez DPH. „Priamo v zariadení by mali vzniknúť tri pracovné miesta,“ avizuje.
Zápach vraj nehrozí
Stanica by mala stáť asi deväťsto metrov od existujúcich panelákov a minimálne sedemsto metrov od obytného súboru Sever, s ktorého výstavbou sa má v lokalite začať na jar budúceho roka.
„Pri výbere umiestnenia stanice sme mali na zreteli aj minimalizáciu rušivých vplyvov na Žiarčanov,“ tvrdí S. Kubáň.
Výstavbu bioplynových staníc naprieč Slovenskom v niektorých obciach sprevádza odpor obyvateľov. Investor reaguje, že v prípade tej žiarskej problémy so zápachom nehrozia.
Tie sú podľa neho zväčša dôsledkom využívania odpadov zo živočíšnej výroby ako hnoj, močovka, prasacie výkaly či bioodpadu z domácností, reštaurácií a školských jedální. „Naša stanica bude spracovávať výlučne fytomasu - siláž a senáž, ktoré pri štandardnom dodržiavaní technologických postupov neprodukujú nepríjemne zapáchajúce plyny,“ tvrdí.
Teplo pre nemocnicu
Teplom na kúrenie a výrobu teplej úžitkovej vody hodlá stanica spočiatku zásobovať len žiarsku nemocnicu, ktorá je v správe neziskovej organizácie Nemocnice a polikliniky.
„Pôvodnú technológiu si ponecháme ako záložný zdroj, nové zariadenia a napojenie na bioplynovú stanicu budú starosťou jej investora. Nemocnicu to nebude stáť nič,“ hovorí Rastislav Kubáň, riaditeľ Všeobecnej nemocnice v Žiari nad Hronom a zároveň brat Stanislava Kubáňa.
Tvrdí, že pripravovaná zmena technológie nemocnici ušetrí viac ako desať percent nákladov na teplo ročne.
„To môže byť od 10- do 15-tisíc eur,“ konkretizuje. „Tieto peniaze bude môcť nemocnica investovať do ďalšieho rozvoja,“ dodáva.
Začať chcú budúci rok
Zmenu územného plánu by mali žiarski poslanci prerokovať pravdepodobne ešte v novembri.
„V prípade odsúhlasnenia zmien a doplnkov k územnoplánovacej dokumentácii mestským zastupiteľstvom začneme okamžite podnikať kroky na získanie stavebného povolenia, “ informuje konateľ BPS-ZH, s.r.o.
Ak sa spoločnosti podarí začať s výstavbou bioplynovej stanice na jar budúceho roka, už na jeseň môže podľa S. Kubáňa spustiť prevádzku s kukuričnou silážou z budúcoročnej úrody.