N.BAŇA/ŽIAR NAD HR. Ministerstvo životného prostredia vyzvalo Novú Baňu, aby vrátila 28 491,41 eura. To je päť percent z oprávnených výdavkov, ktoré v projekte nákupu čistiacej techniky pre mestské komunikácie, rezort uznal.
Neprimerane krátka lehota
Dôvodom pre korekciu je podľa hovorcu ministerstva Maroša Stana pochybenie pri verejnom obstarávaní.
„Konkrétne ide o porušenie princípu nediskriminácie a rovnakého zaobchádzania, odradenie potenciálnych uchádzačov. Pôvodná lehota dodania techniky je neprimerane krátka, iba dva mesiace. Následne dodatkom k existujúcej zmluve objednávateľ zmenil podmienky, za ktorých bola pôvodná súťaž vyhlásená a predĺžil lehotu dodávky z pôvodných dvoch mesiacov na tri a pol mesiaca,“ vysvetlil Stano, čo ministerstvo po kontrole projektu vyčíta mestu.
Havran: Peniaze nevrátime
Peniaze mala Nová Baňa poslať späť do päťdesiatich dní od doručenia žiadosti o vrátenie finančných prostriedkov, teda do 2. novembra, to však neurobila.
„Ani to neurobíme. Dôvody, ktoré uvádza ministerstvo, totiž odmietame. Veď celý proces od začiatku až do konca priebežne kontrolovali a nič nám nevytkli. Až teraz spätne,“ reaguje primátor Novej Bane Ján Havran (Smer – SD).
Tvrdí, že postup rezortu nie je zákonný. Do verejného obstarávania projektu sa síce prihlásila len jedna firma, mesto však podľa jeho slov nemohlo dopredu vedieť, že neskôr požiada o predĺženie lehoty na dodanie techniky. „Čo nám chcú nahovoriť, že sme s nimi boli dopredu dohodnutí? Veď v meste sa vymenil štatutár. Na začiatku projektu, keď sa súťaž vyhlasovala, bola stále primátorkou moja predchodkyňa a predĺženie lehoty sme odsúhlasovali až za mňa. Oba kroky pritom ministerstvo odkleplo,“ argumentuje.
Havran už ministerstvu poslal vyjadrenie. Ak sa to tým nevyrieši, je podľa jeho slov odhodlaný aj k právnym krokom a k súdnemu sporu.
Ak bude treba, pôjdu na súd
S podobným problémom sa vlani stretol aj Žiar nad Hronom. Na dofinancovanie projektu intenzifikácie separovaného zberu na území Žiaru musel vo vlastnom rozpočte nájsť viac ako 143-tisíc eur.
Ministerstvo životného prostredia mu totiž celkový príspevok 3 088 583,77 eura znížilo práve o takúto sumu. Dôvodom malo byť rovnako pochybenie samosprávy pri verejnom obstarávaní.
Tá tvrdí, že ak išlo o chybu, tak jedine formálnu. „Všetci uchádzači boli povinní predložiť výpis z podnikateľského zoznamu. Keďže tento výpis neobsahuje údaje o štatutárovi spoločnosti, logicky, aby sme chránili záujem mesta aj verejné zdroje, sme požadovali výpis z obchodného registra, kde sú uvedení aj štatutári,“ uviedol vtedy hovorca žiarskej samosprávy Martin Baláž.
Doplnenie podmienok pre účastníkov podľa stanoviska mesta výsledky súťaže nijako neovplyvnilo.
Dnes má Žiar podľa Baláža k dispozícii právnu analýzu, ktorá hovorí, že ministerstvo v ich prípade postupovalo nad rámec zákona.
Svoje peniaze chce mesto získať späť. „Buď sa spojíme s inými mestami a obcami, keďže vieme, že s takýmito dodatočnými korekciami majú skúsenosti viaceré z nich, a budeme postupovať spoločne, alebo pôjdeme sami za seba. Každopádne chceme 143-tisíc eur získať späť, aj súdnou cestou,“ potvrdil stanovisko žiarskej radnice Baláž.