HODRUŠA-HÁMRE. Zastupiteľstvo v Hodruši-Hámroch vlani rozhodlo o tom, aby sa na webovej stránke obce zverejňovali oznámenia o úmrtí občanov.
Stovky reagovali kladne
„Netrvalo dlho a prišli odozvy od ľudí, ktorí ma ako správcu zodpovedného za obsah oslovovali,“ uvádza na stránke jej administrátor.
„Rozsah názorov bol široký. Niektorí to schvaľovali, iní kategoricky odmietali ako morbídnosť najhrubšieho zrna. Preto som sa rozhodol dať možnosť vyjadriť sa užívateľom stránky k tomuto problému,“ vysvetlil.
Ľudia sa k otázke, či sú za to, aby na webovej stránke Hodruše-Hámrov zverejňovali oznámenia o úmrtí občanov, môžu vyjadrovať doteraz. Momentálne evidujú stovky odpovedí, pričom 416 ľudí je za zverejňovanie a 64 proti.
Majú sedem cintorínov
„Sťažnosti na to ako také nemáme,“ tvrdí starosta Hodruše-Hámrov Jozef Uram (NEKA). „Práve naopak, na zverejňovanie týchto oznámení máme dobrú odozvu,“ povedal.
„Vždy, keď niekto umrie, vyhlasujeme to v miestnom rozhlase. Nie každý ho však v tom okamihu môže počúvať, mnohí sú totiž v práci až do večerných hodín.“ Preto majú podľa jeho slov niektorí problém dozvedieť sa, kto vlastne umrel.
„Dedina ako taká ma sedem cintorínov a na každom z nich sa pochováva. Niekedy je pre ľudí problematické registrovať, kde je posledná rozlúčka s človekom, s ktorým napríklad kedysi pracovali,“ vysvetlil.
V Hodruši-Hámroch majú až sedem cintorínov.
Fotografie nezverejňujú
„Samozrejme, rodiny zosnulého sa vždy opýtame, či súhlasí so zverejnením oznámenia o úmrtí. Väčšinou to chcú,“ podotkol starosta.
„Dávame tam len meno, dátum a miesto poslednej rozlúčky. Fotografie na internete nezverejňujeme,“ pripomenul.
O úmrtí obyvateľov sa v Hodruši-Hámroch môžu dozvedieť aj prostredníctvom obecných tabúľ, na ktoré vyvesujú parte.
Anketa je na webovej stránke obce zhruba dva mesiace a nejaký čas ju tam ešte plánujú nechať.