Autobusy, ktoré majú spojiť centrum Banskej Štiavnice s vlakovou stanicou na periférii mesta, by mali začať premávať v marci.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Autobusy na železničnú stanicu v Banskej Štiavnici avizovala primátorka mesta Nadežda Babiaková v októbri, keď minister dopravy Ján Počiatek (Smer) oznámil, že vlakové spojenie medzi Hronskou Dúbravou a mestom UNESCO ostane v novom grafikone zachované.
Kompletné spoje až od marca
„Rokovali sme so SAD Zvolen a urobili sme návrh konkrétnych spojov, ktoré by mali medzi centrom mesta a stanicou jazdiť od začiatku marca budúceho roka,“ informovala dnes primátorka Babiaková.
Konkrétny počet spojov zatiaľ neuviedla, potvrdila však, že nosné vlakové spoje s väčším počtom cestujúcich by mali byť pokryté.
„K tým vlakom, ktoré využíva len pár ľudí, jazdiť nebudú,“ povedala.
Sumu, ktorou mesto dotuje autobusovú dopravu na svojom území, by prepojenie so železničnou stanicou, zvýšiť nemalo.
„Náklady by sme mali vykryť v rámci 29-tisíc eur, ktoré na autobusy máme vyhradené v rozpočte mesta,“ potvrdila primátorka.
S návrhom by mali prísť pamiatkari
K spopularizovaniu cestovania vlakom by mala v Banskej Štiavnici prispieť aj snaha vyhlásiť trasu známu ako Trať mládeže spolu s vybranými objektmi za kultúrnu pamiatku.
Samospráva sa so žiadosťou o jej zápis do registra národných kultúrnych pamiatok obrátila na Pamiatkový úrad SR už v septembri.
„Pamiatkový úrad nám oznámil, že podnet bol prerokovaný a schválený na zasadnutí Komisie pre posudzovanie evidencie pamiatkového fondu, čím sa začal proces preverovania súčasného stavu a špecifikácie pamiatkových hodnôt. Samotné spracovanie návrhu na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku vykoná Krajský pamiatkový úrad v Banskej Bystrici,“ parafrázoval odpoveď pamiatkarov Rastislav Marko, vedúci oddelenia kultúry, športu a mediálnej komunikácie banskoštiavnického mestského úradu.
Ak by trať získala status národnej kultúrnej pamiatky, pomohlo by to podľa Marka naštartovať ďalšie procesy na zachovanie jej prevádzky do budúcnosti.
„Pre prevádzkovateľa trate, mesto a ďalších aktivistov by sa tak otvorili nové možnosti na financovanie činností, ktoré by prispeli k udržiavaniu historicky hodnotných objektov súvisiacich s Traťou mládeže, ale aj k vyťaženiu vlakového spojenia Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica,“ tvrdí Marko.
Plánujú Múzeum Trate mládeže
V prospech vyhlásenia za kultúrnu pamiatku hovorí podľa Marka viacero skutočností.
„Dielo vzniklo ako budovateľská aktivita medzinárodného charakteru a celý proces stavby tak zachytáva stav na našom území po skončení druhej svetovej vojny s pozitívami i negatívami vtedajšej doby. Stavba je zároveň technicky náročná, na pomerne krátkej trati sa nachádza tunel, viadukty i mosty. Práve pri stavbe Trate mládeže sa zrodil aj najvýznamnejší slovenský folklórny súbor, Lúčnica,“ vymenoval niekoľko zaujímavostí.
Občianske združenie Štokovec, ktoré v priestoroch stále funkčnej banskoštiavnickej stanice vedie umelecko-kultúrne centrum navyše prišlo s aktivitou na založenie Múzea Trate mládeže, ktoré by sa malo na obdobie jej vzniku pozrieť bez nostalgie, očami pamätníkov, no i súčasnosti, ktorá dokáže pomenovať aj propagandistický charakter tejto vzorovej akcie socializmu.
K zviditeľneniu trate by malo prispieť prepojenie na niektoré tradičné mestské podujatia. „Myslíme si, že pre cestovanie vlakom by sme mohli nadchnúť návštevníkov zimného festivalu Zimomravenie, ale aj zimnej alternatívy filmového seminára Štyri živly. Aktuálne toto prepojenie plánujeme,“ povedal šéf oddelenia kultúry banskoštiavnickej radnice.
Vo vlakoch do Banskej Štiavnice by tak cestujúci mohli už čoskoro zažiť napríklad tvorivé dielne či iné aktivity, ktoré by ich cestu nejako ozvláštnili.
Štiavnickú Anču podporuje aj majiteľ pizzerie
Ak sa v štiavnickej pizzerii preukážete cestovným lístkom z vlaku do alebo z Banskej Štiavnice, dostanete zľavu. Podnikateľ, ktorý s kampaňou prišiel, verí, že sa pridajú aj ďalší.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Štiavnickou Ančou za najlepšou pizzou! - hlása slogan novej kampane jednej z banskoštiavnických reštaurácií. Majiteľ podniku Marián Čierny sa tak rozhodol podporiť vlakové spojenie, ktorému ešte pred pár mesiacmi hrozil zánik.
Hostia, ktorí sa preukážu cestovným lístkom z takzvanej Štiavnickej Anče, dostanú uňho zľavu. "Snažím sa tak k zachovaniu trate do budúcnosti prispieť aspoň malou kvapkou. Ak by sa takýchto kvapiek nazbieralo viac, mohlo by to byť pre návštevníkov Banskej Štiavnice aj pre miestnych celkom atraktívne," myslí si.
Za niekoľko týždňov už zaznamenal prvé ohlasy. "Využívajú to najmä študenti a mladí ľudia, pre ktorých je dobrý každý ušetrený cent," hovorí o odozve.
Verí, že postupne sa k nemu s podobnou aktivitou na podporu cestovania vlakom pridajú aj ďalší miestni podnikatelia. "Zatiaľ som o nikom inom nepočul, ale myslím, že sa to môže rozbehnúť."
(iva)