ŽIAR NADHRONOM. Koniec sveta, ktorý by mal podľa niektorých interpretácií mayského kalendára pripadnúť na 21. decembra, Žiarčania veľmi vážne neberú.
O konci sveta s nadhľadom
„O CO-kryty v meste sa nikto, okrem nášho pracovníka, ktorý ich pravidelne kontroluje, nezaujímal. Aj v tento deň budú zatvorené a v rovnakom režime ako v bežné dni,“ odpovedal s úsmevom na našu otázku hovorca mesta Martin Baláž.
„Nezaznamenali sme jediný takýto telefonát či dotaz. My žiadnu katastrofu neočakávame, je to nezmysel, z mayského kalendára sa robí zbytočná senzácia. Ľudia si z toho robia skôr žarty,“ zareagoval rovnako s veľkou mierou nadhľadu vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia žiarskeho Obvodného úradu Jaroslav Holzer.
Pre prípadný koniec sveta neexistuje ani alternatíva balíčkov záchrany, ktoré sa v rôznych verziách začali objavovať v predaji najmä na internete.
„Existuje núdzové zásobovanie minimálnymi dávkami na prežitie, ale to štát nariaďuje iba v špecifických mimoriadnych situáciách, čo rozhodne nie je prípad takýchto fám,“ dopĺňa Holzer.
Nejasný nápis
A čo si o tom myslí archeologička Eva Jobbová z Horných Hámrov, ktorá sa venuje mayskej civilizácii a má za sebou niekoľko výprav do Belize či Guatemaly?
„Je to založené na nápise, kde je dobre viditeľný len dátum. Zvyšok textu nikto nepozná. Časť je rozlúštená, no ďalšia časť je odlomená. Sú rôzne interpretácie, ale zatiaľ si nikto nie je úplne istý, a možno ani nikdy nebude, čo tam vôbec bolo napísané,“ povedala v nedávnom rozhovore pre ziar.sme.sk.
„Ten dátum pripadá na zimný slnovrat. Niektoré skupiny si to vysvetľujú tak, že Mayovia určite mali dôvod, prečo koniec svojho kalendára, alebo jedného obrovského cyklu, dali presne na deň tohto astronomického úkazu.“
Odborníčka na históriu Mayov si myslí, že z konca mayského kalendára sa robí zbytočne veľké haló. „Podľahli tomu Európania, no najmä Američania. Viem, že mnohí sa v ten deň chystajú do všelijakých mayských oblastí a pri pyramídach budú čakať, či sa niečo stane,“ spomenula ďalej v rozhovore.