BANSKÁ ŠTIAVNICA. Autor 22 metrov dlhého a tri metre vysokého banskoštiavnického betlehemu s 1200 postavičkami, rezbár Peter Chovan, vytvoril podobné dielo aj pre Francúzov v mestečku Allouville-Bellefosse.
Svätá rodina v kmeni stromu
V Banskej Štiavnici si obrovský betlehem všimol zberateľ takýchto „trofejí“ Roger Devaux.
„Narodeniny oslavuje 25. decembra. Pri tejto príležitosti mu mnohí zvyknú darovať práve betlehemy. Takto ich nazbieral už takmer 1200, preto sa začal venovať aj výstavám s touto tematikou,“ vysvetlil Peter Chovan.
„Vlani sme tam vycestovali s naším betlehemom, ktorý sa stal stredobodom celosvetovej výstavy,“ pokračoval. „Museli sme to celé rozobrať a následne zložiť. Dalo to zabrať, preto vznikla myšlienka, že podobný betlehem by mohli mať aj Francúzi.“
Vlani teda na ňom začal pracovať a v auguste už boli na svete prvé postavičky.
„Celé to trvalo takmer rok, pričom sa na tom striedavo podieľal tím jedenástich ľudí. Vytvorili sme betlehem, ktorý hovorí o ich tradíciách, Normandii a samotnom mestečku Allouville-Bellefosse.“ Ústredným motívom diela je podľa jeho slov 450-ročný strom s priemerom cez štyri metre.
„Je to dub, ktorý je stále živý a kvitne. V jeho dutom kmeni je kaplnka,“ opísal francúzsky unikát. „My sme v jeho kmeni zobrazili Svätú rodinu.“ Okolo stromu sú pohybujúce sa 18-centimetrové postavičky, ktoré tam urobili na základe žijúcich ľudí.
„Mnohí, medzi nimi aj Roger, sa tam našli. Spoznali svoje tváre, ktoré sa na nich naozaj podobajú,“ tvrdí. Konkrétnych je tam zhruba do tridsať postavičiek. „Teda ľudí, ktorí sa tam venujú kultúrnym aktivitám.“
Peter Chovan vo svojom diele zachytil tradičnú výrobu kalvadosu, sudov či chov zvierat. FOTO: MARIAN GARAI
Lipa, dub a jabloň
Betlehem, ktorý pre Francúzov vytvoril, má niekoľko poschodí. „Nemá prednú a zadnú stranu. Je v tvare kruhu, ktorého priemer má 3,5 metra a výšku do štyroch metrov,“ vysvetlil.
„Je tam 252 postavičiek, z toho je 63 pohyblivých. Zobrazili sme tam napríklad výrobu kalvadosu, syrov, košíkov, sudov, chov kráv, oviec či koní,“ vymenoval ďalšie motívy.
Dielo vznikalo v Banskej Štiavnici. Je vytvorené z lipy, no stáročný strom vyrezali z dubového dreva.
„Jeho konáre sú ale z 80-ročnej jablone, ktorá pod vplyvom imela vyschla,“ podotkol.
Do Francúzska s ním vycestovali koncom novembra. „Vernisáž sa uskutočnila 1. decembra, výstava trvala do 16. Reakcie ľudí boli veľmi pozitívne. Niektorí politici sa dokonca vyjadrovali, že musel prísť človek z cudziny, aby im pripomenul ich tradície, na ktoré už oni pomaly zabudli.“
„Demontovaný betlehem tam zostal s tým, že pred Vianocami ho opäť prídeme zložiť. Umiestnený už ale bude v kostole,“ povedal Peter Chovan. Zároveň pripomenul, že jeho spolupráca s Francúzmi bude pokračovať aj v súvislosti s prípravou múzea betlehemov, kde by mal nájsť svoje stále miesto aj jeho ostatný výtvor.
Banskoštiavnický betlehem. Patrí medzi najväčšie drevené, pohyblivé, betlehemy na Slovensku. FOTO: LUBOMÍR LUŽINA