Kremnickí lesníci sa v zime o zver starajú na siedmich krmoviskách. Tvrdia, že iniciatíva laikov je v tomto smere skôr na škodu.
KREMNICA. Okolo jedného z miest, kde kremnickí lesníci prikrmujú počas zimných mesiacov jeleniu a srnčiu zver, vidno v hlbokom snehu desiatky stôp. Čriedy sem za potravou prichádzajú päť, šeťkrát denne.
Majú vlastnú receptúru
Základom osvedčeného systému prikrmovania je podľa riaditeľa Mestských lesov Kremnica Karola Mutňanského dostatok kvalitného sena a zmes, ktorú si lesníci pripravujú sami.
„Aj tu platí, menej je niekedy viac. Keby sme zvieratám sypali napríklad čistú pšenicu, lepok by im spôsobil prekyslenie žalúdka, čo by mohlo znamenať ich smrť,“ upozorňuje.
„Preto im šrotujeme seno, letninu, jadro – kukuricu, pšenicu či jačmeň, ale aj ihličie a kôru, ktoré tvoria súčasť ich prirodzenej potravy v lese. Keby sme tam tieto prísady nedávali, zver by si ich inštinktívne hľadala sama. Obhrýzala by mladé stromčeky a robila tak škodu na lesnom poraste,“ vysvetľuje, prečo je prikrmovanie v zimnom období dôležité.
Dužinatej potrave ako ovociu, zemiakom či repe sa lesníci v zime vyhýbajú. „Ľudia, ktorí o tom veľa nevedia, sem niekedy podobné zvyšky v dobrej viere nosia, no aktuálne, keď napríklad jablká veľmi rýchlo zamrznú, to môže skôr uškodiť. Zver žije v akomsi úspornom režime, menej sa hýbe a podľa toho sa mení aj jej trávenie,“ vystríha šéf mestských lesov.
Základ prikrmovania tvorí seno a špeciálna zmes, ktorú si v Kremnici pripravujú sami.
Hrozba v podobe pytliakov
Sedem kŕmnych liniek v rámci revíru mestských lesov, kde sa starajú o stovky kusov vysokej zveri, dopĺňajú denne. Ak by totiž krmivo pre zvieratá začalo hniť, zmenilo by sa na jed.
Denná dávka pre jedného jeleňa je približne päť kilogramov krmiva. Do lesa ho tak pracovníci mestskej firmy nanosia počas zimy tony.
Trápia ich však zvedavci, ktorí krmoviská vyhľadávajú a zvieratá pri jedle vyrušujú. O konkrétnych lokalitách preto radšej mlčia. „Lákajú totiž aj pytliakov a na jar parohárov, či už tých, ktorí jelenie zhody zbierajú z vášne alebo tých, čo to robia pre peniaze,“ ozrejmuje Mutňanský.
Zvier sa pohybuje v čriedach. FOTO: SILVER JURTINUS
Srnky v uliciach mesta
Prirodzenými predátormi sú pre čriedy vlky a rysy. Vyduriť ich z lesa až do mesta však dokážu aj psy, ktoré ich majitelia berú na prechádzky do okolitých hôr.
„Vlani sme takto s mestskými policajtmi naháňali v uliciach Kremnice srnky až štyrikrát. Niektoré boli dohryzené,“ hovorí riaditeľ mestských lesov.
Zvyky a chodníčky zvierat pomáhajú profesionálom spoznávať aj mobilné fotopasce a špeciálne obojky, pomocou ktorých sledujú pohyb troch jeleňov rôzneho veku. „Niektoré zvieratá už po rokoch poznáme dôverne. Dávame im dokonca mená,“ potvrdzuje lesník.