BAĎAN. Pivnice vytesané do skál, ktoré počas tureckých nájazdov slúžili ako sýpky, sa nachádzajú v baďanskej časti Klastava. Obec ich plánuje v budúcnosti zviditeľniť v rámci náučného chodníka.
Niektoré sú zasypané
„Chceme tam urobiť nejakú odbočku a osadiť smerové tabule, podľa ktorých turisti tieto pivnice nájdu,“ informovala Ľubica Kollárová, pracovníčka Obecného úradu Baďan.
Náučný chodník plánujú zrekonštruovať. „Vedie až pod Sitno, kde sú pri chate Kazárka informácie o faune. Jeho súčasťou sú tiež kameňolom a obrovská prírodná Petrova skala,“ vysvetlila.
„Prostriedky by sme na to chceli získať z Programu obnova dediny. Žiadosť o dotáciu a projekt sme odovzdali vlani,“ podotkla.
Vyčistiť chcú aj okolie pivníc, ale či ich niekedy sprístupnia, nevie.
Dušan Vajda z rozprávania starších ľudí vie, že tufové pivnice v Klastave boli kedysi sýpkami, no pred tureckým vpádom slúžili aj ako väzenie.
„Je ich tam šesť, možno sedem. Niektoré sú už ale zasypané,“ povedal.
„Pravdepodobne pochádzajú zo staroslovanského obdobia, mohli vzniknúť niekedy pred deviatym storočím.“
Miestnosti v tvare fľaše
Pivnice sa nachádzajú nad cintorínom, v blízkosti lesa. „Neďaleko sú jarky, ktoré slúžili ako vstupy. Takže do sýpok sa dalo dostať odspodu aj vozom,“ pokračoval.
„Je to vytesané v skale, takže všetko je z kameňa, len zárubne a dvere sú drevené. Vnútri sú miestnosti v tvare fľaše. Na vrchu je otvor s priemerom zhruba 60 centimetrov, dole je ten priestor väčší,“ vysvetlil.
„Neviem, kde až siaha to tufové bralo, ale môže viesť poriadne ďaleko,“ myslí si. Podľa jeho slov tieto pivnice miestni využívali ešte aj po druhej svetovej vojne. Uskladňovali v nich zemiaky a zeleninu.
„Je tam skoro stále rovnaká teplota, cez zimu a leto sa mení len minimálne. Pohybuje sa od 12 do 17 stupňov Celzia,“ pripomenul ich výhodu.
Nahradili ich vlastnými
Počas vojny slúžili sýpky aj ako úkryt. Aktívne ich používali až do roku 1970.
„Neskôr už ľudia kvality týchto pivníc nedocenili. Porobili si vlastné a do týchto, pomerne vzdialených, už jednoducho chodiť nemuseli,“ povedal.
Aby mohli klastavské pivnice v budúcnosti sprístupniť, museli by do nich investovať. To však podľa Dušana Vajdu môže urobiť len šikovný človek s dobrou myšlienkou, ktorému by sa investícia časom vrátila. „Ale ako by mohli slúžiť, to naozaj neviem,“ podotkol.
Klastava je súčasťou Baďana od roku 1971. „Starí ľudia hovorili, že je to veľmi stará obec. Všetko nasvedčuje tomu, že osídľovať ju začali ešte pred príchodom Slovanov.“ V súčasnosti má táto časť už len 40 obyvateľov.