HODRUŠA-HÁMRE. Starosta obce, Jozef Uram, tvrdí, že obhospodarovateľ lesných pozemkov v časti Banská Hodruša spôsobuje svojou činnosťou škody.
Naorali novú cestu
„V časti Banská Hodruša ťažia drevo. Keďže sa potrebovali dostať do určitej lokality, svojimi mechanizmami tam naorali novú cestu,“ povedal.
„Nachádzame sa v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy a na takéto konanie potrebujú povolenie Krajského úradu životného prostredia,“ pripomenul. Podľa jeho slov však toto povolenie nemali. „Overil som si to,“ podotkol.
„V tej lokalite sa nachádzajú aj takzvané banské jarky, ktoré sú súčasťou tajchov a spadajú do kultúrneho dedičstva UNESCO. Svojou činnosťou poškodili aj tri jarky,“ poukázal na ďalší problém.
„Podali sme preto trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Z polície sme už dostali odpoveď, že ho prijali a riešia to.“
Lesná cesta v Banskej Hodruši. Podľa starostu Hodruše-Hámrov Jozefa Urama vznikla bez povolenia. FOTO: ARCHÍV OÚ
Kritizujú za drancovanie
„Je to zavádzajúce tvrdenie. Podľa môjho názoru v danej lokalite k žiadnemu porušeniu platnej legislatívy nedošlo,“ reagoval Jaroslav Dudík, konateľ Mestských lesov Banská Štiavnica, ktoré v Banskej Hodruši ťažia drevo.
„Žiaľ, prístup obce Hodruša-Hámre je asi dôsledkom päťsto rokov trvajúcich snáh o oddelenie sa od Banskej Štiavnice,“ myslí si.
„Obec sa už sedemnásť rokov súdi s mestom o časť lesného majetku, ktorý v súčasnosti mesto vlastní,“ vysvetlil.
„Toto trestné oznámenie nie je prvou sťažnosťou na našu činnosť zo strany obce, ktorá nás kritizuje za údajné drancovanie lesa,“ pokračoval. „Pritom nám každoročne predpisuje dane z nehnuteľností, aké nemajú na Slovensku obdobu. Tým nás vlastne ekonomicky ruinuje a núti ťažiť toľko dreva, koľko nám súčasná legislatíva dovoľuje,“ uviedol.
„Je to na škodu veci. Obec tak vykopáva otvorené dvere, lebo mesto i Mestské lesy Banská Štiavnica s ňou chcú spolupracovať. To je však v súčasnosti veľmi ťažké,“ dodal.
Banské jarky pod snehom
„Na výstavbu lesnej cesty, na území kde platí druhý stupeň ochrany, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody. Príslušným na jeho vydanie je obvodný úrad životného prostredia v sídle kraja,“ reagoval na otázku, či je na takúto činnosť potrebné povolenie, Miroslav Kurty z Obvodného úradu životného prostredia v Banskej Bystrici.
„Vytvorenie lesnej cesty v decembri 2012 v katastrálnom území Banská Hodruša, v časti Píla, v súčasnosti šetrí polícia,“ potvrdil. „Výsledok ešte nepoznáme,“ podotkol.
Či mestské lesy povolenie mali, neprezradil. Takisto ani to, či v spomínanej zóne dochádza k nejakým škodám. „Odpovede na tieto otázky sú predmetom šetrenia,“ dodal.
Banské jarky v časti Banská Hodruša sú vo vlastníctve štátu. Spravujú ich Rudné bane Banská Bystrica.
„Na základe požiadania policajného riaditeľstva v Žiari nad Hronom som sa tam išiel pozrieť. Nič som však nezistil, pretože tam bola polmetrová vrstva snehu,“ povedal Adolf Lunev z Rudných baní.
„Pre klimatické podmienky som presnú dislokáciu a situáciu týchto jarkov nevedel určiť,“ vysvetlil.
„Kým presne nezistíme stav, v akom sa jarky nachádzajú, viac sa k tomu nevyjadrím.“