ŠTIAVNICKÉ BANE. Sokoliarstvo je v Základnej škole v Štiavnických Baniach povinným predmetom už roky. Teraz ho však rozšírili o chov koní. Učia sa ho siedmaci, ôsmaci a deviataci, jednu hodinu týždenne.
Sú vo farskej záhrade
V rámci sokoliarstva zaviedli predmet chov koní v tomto školskom roku, takže je novinkou. Vyučuje ho Júlia Trubanová, kvalifikovaná inštruktorka a zároveň učiteľka biológie a matematiky.
Koňom sa venuje roky aj na svojom vlastnom hospodárstve v Banskej Štiavnici. Práve odtiaľ prišli do Štiavnických Baní aj teplokrvník Aiša a poník Sinda. Svoj nový domov našli vo farskej záhrade, kde majú vhodný výbeh.
„So žiakmi sme už stihli prebrať základy, aby sa o koníka vedeli v prvom rade postarať,“ povedala Júlia Trubanová. „Musia vykydať, očistiť maštaľ, nakŕmiť, napojiť,“ vymenovala.
„Dôležité je, aby si na začiatku vybudovali ku koňom vzťah a nebáli sa ich. Predsa len sú to veľké zvieratá. Niektoré deti z nich majú strach,“ podotkla.
„Postupne sa učíme manipuláciu s postrojom, aby vedeli koňa osedlať, nauzdiť, očistiť, učesať. Časom príde aj samotné jazdectvo.“
Okrem toho, že tento predmet je vo vyšších ročníkoch povinný, žiaci prvého stupňa sa môžu chovu koní venovať aj v rámci krúžku.
„Deti, ktoré ho navštevujú, sa o ne starajú každý deň po vyučovaní. Už sú v podstate samostatné,“ podotkla.
Učiteľka Júlia Trubanová (druhá zľava) so svojimi žiakmi a Aišou. FOTO: EVA ŠTENCLOVÁ
Získajú odbornosť a zručnosť
Starostlivosť o živé zvieratá je náročná a chovať ich v rámci školy je aj o veľkej zodpovednosti.
„Možno je to atraktívne, ale nejaké extra výhody nám to neprináša,“ hovorí riaditeľ školy a zároveň učiteľ sokoliarstva Pavel Michal.
„Pravdou však je, že zrejme aj vďaka tomu k nám dochádzajú deti zo Štiavnice. Máme vlastný školský autobus, ktorým sem vozíme 26 žiakov. Niektorí sem chceli nastúpiť práve kvôli tomuto predmetu,“ povedal.
„Naším cieľom je najmä to, aby deti už v základnej škole získali v tomto smere prax, odbornosť a zručnosť. Majú potom väčšiu šancu dostať sa do škôl, ktoré sa zaoberajú podobnými oblasťami. Následne sa v tomto smere môžu uplatniť na pracovnom trhu.“
Netreba to siliť
Hodiny chovu koní obsahujú teoretickú aj praktickú prípravu. „Prispôsobujeme sa klimatickým podmienkam. V zime sa venujeme najmä teórii. Nevieme sa už ale dočkať jari, ktorá nám prinesie krajšie počasie,“ pokračuje Trubanová.
„Niektoré deti vysadli na koňa už v jesenných mesiacoch. Nešlo o samostatné jazdenie, ale do konca školského roka si vedenie koňa, aspoň krokom, vyskúša každý.“ Zároveň tvrdí, že rešpektuje, keď má niekto strach a siliť do toho nemá zmysel.
Sokoliarstvo vyučujú v Štiavnických Baniach ako jediná základná škola na svete. Tento predmet je teda unikátom. Chov koní je tiež výnimočný.
„Zatiaľ neviem o základnej škole, ktorá by mala niečo také zavedené. Nie je totiž jednoduché nájsť človeka, ktorý je okrem kvalifikovaného chovateľa koní či sokoliara aj vyštudovaným učiteľom,“ dodal riaditeľ.