Kremnické múzeum lyžovania je v zime, keď do regiónu prichádza najviac turistov práve za zimnými športmi, zatvorené. Mesto tvrdí, že priestory nedokáže vykúriť.
KREMNICA. Návštevníci Kremnice, ktorí by chceli v zimných mesiacoch navštíviť expozíciu lyžovania, môžu odísť sklamaní.
Tá je totiž práve v tomto období verejnosti neprístupná.
„Žiaľ, otvorené máme len od mája do októbra. V zime je múzeum z dôvodu šetrenia elektrickou energiou zatvorené. Je to škoda, pretože práve v zime do regiónu prichádza najviac turistov za lyžiarskym športom na Skalku či Krahule a mnohí by sa radi zastavili aj v múzeu,“ potvrdzuje súčasný problém externá pracovníčka Múzea telesnej kultúry, ktoré expozíciu venovanú lyžovaniu prevádzkuje, Darina Salátová.
Pracovníčka múzea Darina Salátová hovorí, že turistov lyžovanie zaujíma najmä v zime, keď je múzeum zatvorené.
Projekt majú, peniaze nie
Múzeum lyžovania sídli v historických priestoroch mestského Kultúrneho a informačného centra.
„Vieme, že je to nelogické, ale žiaľ, priestory v zime nedokážeme vykúriť,“ vysvetľuje šéfka kultúrneho a informačného centra Zuzana Tíleschová.
Jej slová opakuje aj primátorka Kremnice Zuzana Balážová (NEKA).
„Pracovníčky centra tam sedávali v chlade. Keďže teplo nám unikalo cez šindľovú strechu, ktorá nie je nijako zaizolovaná, pristúpili sme k uzatváraniu horného podlažia, kde sídli múzeum lyžovania, počas zimných mesiacov. Uvedomujeme si, že to nie je dlhodobé riešenie, ale aktuálne nemáme inú možnosť,“ tvrdí primátorka.
Na otázku, či má mesto k dispozícii nejaké iné priestory, kde by múzeum svoju expozíciu mohlo sprístupniť, odpovedá: „Máme len projekt, ktorý do budúcnosti ráta s prebudovaním informačného centra, s vybudovaním výťahu a s presťahovaním múzea lyžovania do takzvanej Hornej veže barbakanu. Peniaze na jeho uskutočnenie sa nám ale zatiaľ nepodarilo získať,“ hovorí primátorka a dodáva, že tento rok k zmene určite nedôjde.
Unikátne exponáty
Múzeu lyžovania teda na lepšie časy nesvitá. Okrem snežníc či historických drevených lyží a turistických ruksakov môže návštevník v časti venovanej dejinám lyžovania na Slovensku vidieť aj medaily a iné osobné veci olympionikov Daniela Šlachtu, Štefana Harvana, Rudolfa Čillíka, Anny Pasiarovej, ale aj mladších športových osobností ako Radoslav Židek či Nasťa Kuzminová.
Od roku 2002 sa v múzeu lyžovania predstavilo tridsať výstav so športovou tematikou, aktuálne v ňom pripravujú výstavu venovanú stému výročiu horskej chaty na Skalke.
„V depozite máme stovky rôznych predmetov, od pohárov, medailí, plagátov k najstarším lyžiarskym pretekom na Slovensku, lyžiarskeho oblečenia až po pozostalosť niektorých športovcov a funkcionárov a množstvo fotografií,“ vymenúva bývalá archivárka Darina Salátová.
Ukazuje nám pri tom lyže, ktoré navrhol a vyrobil maliar Gejza Angyal, vlastnoručné zápisky Rudolfa Čillíka z olympiády vo Squaw Valley, či jeden z prvých plagátov kremnického Veľkonočného vajca, ktoré je populárne dodnes.
Plagát z jedného z prvých ročníkov Veľkonočného vajca a číslice, ktorými tlačili poradové čísla súťažiacich na úplne prvej Bielej stope.