ŽARNOVICA. Architektonicko-historický výskum na hrade Revište trval od júla minulého roka. Momentálne je už dokončený a Združenie na záchranu hradu Revište môže podniknúť ďalšie kroky potrebné na jeho obnovu.
„Výskum bol nutný na to, aby sme sa vôbec mohli pohnúť ďalej,“ vysvetlil výkonný riaditeľ združenia Ratibor Mazúr.
Všetko zdokumentujú
„Výsledky sme predložili ministerstvu kultúry a krajskému pamiatkovému úradu. Na základe toho by sa mali vyjadriť, že s ním súhlasia a zároveň schváliť ďalší postup prác v zmysle návrhu na obnovu,“ informoval.
„V budúcej sezóne chceme s pomocou lešenia a podľa návrhu statického posudku opravovať murivo,“ hovorí o ďalších plánoch. Do tých zahrnuli aj skúmanie architektonických prvkov či nájdených archeologických nálezov v podobe črepov.
„Samozrejme, všetko to zdokumentujeme, ošetríme a odložíme, prípadne odovzdáme do konkrétneho múzea. V niektorých lokalitách budú prebiehať archeologické výskumy,“ podotkol.
Samotné statické zabezpečenie a konzervácia celej hradnej zrúcaniny podľa jeho slov potrvá niekoľko rokov.
Bez sondáží a výkopov
„Výskum sme robili najmä v neskorých jesenných mesiacoch, tvorila ho terénna a teoretická časť,“ povedal jeho realizátor Martin Bóna.
„Mal nedeštruktívny charakter. To znamená, že nepozostával zo sondáží a z výkopov, ktoré by mohli ohroziť výrazne narušené objekty,“ vysvetlil. Zamerali sa preto na nadzemné konštrukcie hradu s cieľom zanalyzovať ich a navrhnúť spôsob pamiatkovej obnovy.
„Revištský hrad je v havarijnom stave. V rámci Slovenska patrí k zrúcaninám, ktoré v ostatných desaťročiach prišli o najväčšie objemy murív,“ pripomenul.
Cieľom výskumu bolo zistiť z akého obdobia jednotlivé časti hradu pochádzajú a definovať, akú mali podobu a funkciu.
„Zisťovalo sa, či stojace murivá sú zvyškom hospodárskych, obytných, alebo obranných objektov a ako vyzerali ich pôvodné prvky, strieľne, okenné, vstupné otvory a podobne.“
Aby sa ohrozené časti zdokumentovali čo najlepšie, realizovala sa aj letecká fotogrametria.
„Tento dokumentačný a výskumný materiál má v budúcnosti slúžiť ako podklad projektantom, ale aj k zachovaniu informácií v prípade, že by došlo k čiastočnému zániku murív. Vďaka dokumentácii by sa mohli rekonštruovať s väčšou presnosťou,“ povedal. Dodal, že výskum tvorí súčasť prípravnej dokumentácie obnovy pamiatky a bude slúžiť ako podklad pre vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy a tiež pre popularizáciu nových poznatkov o hrade.