Mladá šperkárka sa s materiálmi hrá. Umenie hľadá na lúke aj na obálke poštovej zásielky.
KREMNICA. Šperkárka Silvia Bartová síce pochádza z východného Slovenska, no za svoj druhý domov považuje Kremnicu, kde študovala na umeleckej strednej škole. „Ostal tu kus môjho srdca a mnoho spomienok. Budovanie môjho charakteru a osobnosti sa odohrávalo v Kremnici, práve preto som chcela mať druhú výstavu po rodnom Humennom práve tu,“ hovorí mladá umelkyňa.
Originál verzus komerčný šperk
Výstava Priečny rez, ktorá potrvá v galérii múzea mincí a medailí do konca marca, približuje jej tvorbu od začiatkov až po súčasnosť.
Badať v nej podľa jej slov posun od kovu, ktorý sa naučila spracúvať ako študentka Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici, k materiálom ako epoxid, autolak či papier, ku ktorým sa prepracovala neskôr v rámci modelovania.
Návštevníci označovali vystavované šperky za veľmi originálne. „Je to prirodzené. Vystihuje to rozdiel medzi komerčnými šperkmi, ktoré sú vyrábané sériovo a autorskou ručnou prácou, unikátnym dizajnérskym či umeleckým kúskom,“ zareagovala.
Spomienky na detstvo
Na výstave možno vidieť brošne pripomínajúce kvety – vlčie maky, bodliaky, ale aj šperkovnice, ktoré spájajú organické a anorganické materiály.
„Prvé spomenuté pochádzajú z kolekcie Prázdniny, prostredníctvom ktorej som chcela tak trochu etnograficky popísať aktivity, ktoré sme ako deti robievali cez prázdniny od vitia venčekov, obhadzovanie sa guľôčkami z bodliaka po vyrábanie náušníc a náramkov z lúčnych kvetov,“ charakterizuje prírodné motívy.
Oriešok pre Popolušku. Tento nápad je výsledkom práce na téme zásnub. FOTO: (SB)
Tajomstvo zásnub
Takzvané Šperkovnice pre Popolušku, ako Silvia Bartová nazvala ďalšiu zo sérií šperkov, patria k jej najnovším výtvorom.
„Pred časom som začala pracovať s témou zásnub. Je to jedinečná príležitosť, romantická chvíľa, na ktorú by dvojica nemala nikdy zabudnúť. Predstavujem si, že by ju malo sprevádzať prekvapenie, vzrušenie, vášeň,“ hovorí o kolekcii, ktorú inšpirovala rekvizita z klasickej rozprávky.
„Dostanete oriešok, nevidíte, čo je vo vnútri, zaujme vás len strieborný pántik. Keď orech s magnetickým zatváraním otvoríte, nájdete hniezdočko z hodvábneho vlákna a v ňom zásnubný prsteň,“ ozrejmuje. Vystavený oriešok je už pritom objednaný na budúcoročnú svadbu.
Analógiou je prašivka. „Držíte vymodelovanú vec z tvrdeného papiera, veľmi ľahkú, v ktorej niečo hrká. Na prvý pohľad nie je veľmi príťažlivá. Aby ste zistili, čo ukrýva vnútri, musíte ju prasknúť, zničiť. V ruke vám ostane zlatý alebo strieborný prášok a prsteň,“ pokračuje.
Princípom šperkovnice je tajomstvo a moment prekvapenia. „Nikto nevie, čo je vo vnútri, len ja ako autor a človek, ktorý chce žiadať o ruku.“
Umelecké dielo za pár centov
Úplne s iným nápadom sa šperkárka „pohrala“ v kolekcii Umenie za rozumnú cenu, kde využíva poštové známky s výtvarnými dielami slovenských aj svetových umelcov.
Kovové brošne zobrazujúce známky vytrhnuté z pôvodného archu a približujúce sa grafike ich tlače predstavujú doslova galériu.
„Každý korešponduje a využíva listové zásielky, no málokto, s výnimkou filatelistov, zberateľov, si všimne známku. Pritom na nej môže byť jeho obľúbený obraz a cena, dajme tomu trinásť korún či päťdesiat centov. Z toho pochádza myšlienka umenia za rozumnú cenu,“ vysvetľuje.
Od kovov ako meď, mosadz a dural prešla Silvia Bartová k nehrdzavejúcej oceli a k pozlacovaniu.
Takýto známkový obraz si jednoducho môžete pripnúť na sako a na kabát a pokojne ho zavesiť na stenu.
„Brošňa sa dá pripnúť späť k zarámovanému FDC (obálke prvého dňa, keď bola známka vydaná, pozn. red.). Vzniká tak akési dielo v diele,“ predstavuje ďalšiu časť výstavy autorka.
Umenie za rozumnú cenu. Známka so známym výtvarným dielom a kov. Svoj obľúbený obraz tak môžete nosiť na saku. FOTO: (SB)