Kamila Beňová zo združenia Antigona tvrdí, že MDŽ dnes rovnako ako v minulosti zneužívajú politici. Viac ako červený karafiát či ružu ocenia podľa nej ženy koniec diskriminácie na trhu práce.
ŽIAR NAD HRONOM. Sviatok, ktorý bol pôvodne výrazom boja za ženské práva, oslávili v žiarskom underground clube 84 úplne inak, ako v našich zemepisných šírkach býva zvykom.
Stop červeným karafiátom
Hneď pri vstupe sme dostali nálepky s preškrtnutým červeným karafiátom. „Nechceme karafiáty, ale chceme, aby sme boli za prácu ohodnocované rovnako ako muži a neboli diskriminované na trhu práce, pretože máme deti,“ povedala na margo symbolu osláv dňa žien z čias socializmu hlavná organizátorka MDŽ alebo multi-divo-žánrovej párty Kamila Beňová z občianskeho združenia Antigona.
To sa už od roku 2009 snaží dosiahnuť, aby sa slovenská spoločnosť stala citlivejšou na rôzne formy diskriminácie na základe rodu a pohlavia a dokázala odmietať vžité stereotypy.
Mini bazár bižutérie, premietanie dokumentu Mesiac v nás, klasický spev Dariny Benčovej v sprievode klavíra či vystúpenie novodrevnej pesničkárky Horany a jej syna Janka priviedli do rockového klubu najmä dievčatá a ženy. Muži väčšinou postávali pri bare.
„Mohli pustiť radšej nejaký metal,“ zachytili sme rozhovor dvoch mladíkov pri sledovaní dokumentu o menštruácii. O niekoľko okamihov však už obaja sedeli v rohu miestnosti, ktorý organizátori vyhradili pre háčkovací workshop.
Energia rockového klubu MDŽ pristala. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Utierky a panvice
Pri stoloch konverzovali aj predstaviteľky strednej generácie, ktoré majú oslavy MDŽ spred roku 1989 v živej pamäti.
„V bývalom kultúrnom dome v Žiari bývali kedysi v tento deň veľké zábavy. Aj tie darčeky bývali fajn, veď kto sa nepoteší, keď niečo dostane?“ zaspomínala si Dana z Lutily.
Aj v dnešnej dobe sa ženám ujde blahoželanie od kolegov, šéfov či od partnerov. „Mne prišla esemeska: Všetko najlepšie k MDŽ,“ pochválila sa priateľkám Gaba zo Žiaru. Tiež si pamätá, ako pred rokmi v podniku pravidelne dostávali 8. marca panvice. Ako stereotyp posielajúci ženy do kuchyne to nevnímala. „Vtedy sme boli mladé, tak sa to doma zišlo,“ okomentovala takýto druh pozorností.
„Teraz sa MDŽ neoslavuje ako kedysi. Ani vo firmách. V minulosti sme dostávali karafiáty, utierky,“ pridala sa Jana z Trnavej Hory.
Mnohí si však vybavujú MDŽ aj ako „sviatok pre mužov“ spojený s pitím alkoholu.
Politici ohurujú dôchodkyne
„Hoci pôvodne bol medzinárodný deň žien ľudsko-právnym sviatkom slobodného, demokratického sveta, po roku 1948 sa v Československu zneužíval na propagandu. Preto je cieľom väčšiny feministických organizácií očistiť MDŽ od tohto ideologického nánosu,“ zareagovala Kamila Beňová z Antigony.
Časy, keď oslavy zneužíval režim, však podľa nej neodzneli dodnes.
„Evidentne je to aj súčasný problém. Vidíme to predovšetkým na našej politickej scéne, ktorá úspešne pokračuje v socialistickom duchu slávenia tohto sviatku. Napríklad pán premiér rozdáva dôchodkyniam kvety a rozpráva im sexistické vtipy,“ okomentovala aktuálnu šnúru Smeru k medzinárodnému dňu žien.
Stereotypy a predsudky v podobe nepodarených vtipov však podľa nej nezaznievajú len od politikov.
„Tie blahosklonné reči, aké sme krásne, úžasné a ako zaslúžime byť v tento jeden deň ocenené, zaznievajú aj z reklám a médií,“ tvrdí.
Smer obišiel s turné k MDŽ Slovensko. FOTO: (TASR)