Žiarsku nemocnicu od začiatku marca neprevádzkuje neziskovka Nemocnice a polikliniky, ale rovnomenná akciová spoločnosť. Podľa právnika prepustených sestier to môže byť problém.
ŽIAR NAD HRONOM. Rozhodnutie v prípadoch zdravotných sestier, prepustených zo žiarskej Všeobecnej nemocnice, nepadlo ani dnes.
Obe naplánované pojednávania Okresný súd v Žiari nad Hronom odročil na neurčito. Stalo sa tak na žiadosť právneho zástupcu Evy Kollárovej a Denisy Wagnerovej, ktoré sa rovnako ako Mária Dulajová, súdia pre neplatnosť výpovedí.
Tvrdia, že ich prepustili preto, že vlani v marci odmietli podpísať dodatky k pracovnej zmluve, ktoré rozdeľovali ich úväzok na prácu sestry a administratívnej sily. Oficiálnym dôvodom pritom mala byť nadbytočnosť.
Advokát sestier: Účelový krok
Vzhľadom k tomu, že zdravotnú starostlivosť v nemocnici už od začiatku marca neposkytuje žalovaná nezisková organizácia Nemocnice a polikliniky, ale rovnomenná akciová spoločnosť, vznikajú podľa advokáta všetkých troch sestier, Jána Pauča, pochybnosti o tom, od koho vymáhať nápravu stavu.
Myslí si, že akciovka vznikla práve kvôli súdnym sporom s troma prepustenými sestrami ako účelový krok.
„Vedieme spor takmer pol roka a oni zistili, že neziskovka by mohla byť neúspešná a nechali ju fungovať iba formálne. Ak by sme uspeli, už by sme od nej nedostali žiadne peniaze, neostane tam kameň na kameni“ tvrdí Paučo.
„Obštrukcia je jemné slovo, ľudovo povedané, je to nehoráznosť,“ povedal dnes na súde.
Žiada čas na preskúmanie vzťahov medzi oboma subjektmi a od protistrany listinné dôkazy, ktoré by ozrejmili, či na nového poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v regióne prešla aj zodpovednosť za minulé pracovno-právne vzťahy.
Riaditeľ nemocnice: Nie som veštec
Nemocnica trvá na tom, že pri výpovediach postupovala v súlade so zákonom.
Rastislav Kubáň, riaditeľ žiarskej nemocnice a predseda správnej rady žalovanej neziskovej organizácie, odmieta, že by akciová spoločnosť vznikla účelovo pre aktuálne súdne spory so sestrami. Musel by byť podľa jeho slov veštec. „Právny zástupca žalobkýň by si mal zistiť, že akciovka bola odsúhlasená niekoľko mesiacov predtým, ako vôbec vznikla situácia, ktorá viedla k tomuto sporu,“ odkázal Jánovi Paučovi.
Nájomné zmluvy s Banskobystrickým samosprávnym krajom síce podľa neho nadobudli účinnosť 1. marca, ale krajskí poslanci ich schválili už v októbri 2011.
Kubáň ďalej tvrdí, že nespokojným zdravotným sestrám, ktoré žalujú neziskovku, na zmene vo fungovaní nemocnice záležať nemusí. „Ak pri výpovedi došlo k nejakému formálnemu pochybeniu, im môže byť prakticky jedno, či ich prijme a znova prepustí jedna alebo druhá organizácia.“ Ich motívom je pritom podľa neho najmä náhrada mzdy.
Sestry: Potrestali nás za odpor
Všetky tri sestry však trvajú na tom, že im ide predovšetkým o princíp.
„Chcela by som dosiahnuť, aby nahlas povedali, že sme boli neprávoplatne vyhodené, len preto, že sme si dovolili postaviť sa proti zamestnávateľovi, že sme sa vzopreli,“ povedala o motíve žaloby Eva Kollárová, ktorá v žiarskej nemocnici pracovala na internom oddelení.
Opakuje, že nemohli byť prepustené pre nadbytočnosť, keďže za ne neskôr prijali náhradu.
Z priebehu sporu majú pocit, že ich bývalý zamestnávateľ sa snaží vyhnúť zodpovednosti.
„Chceme, aby uznal, že konal protizákonne a veríme, že sa to dokáže na súde. Ide nám o spravodlivosť a o to, aby sme dokázali, že aj sestry majú právo povedať nie, ak na ne niekto vyvíja nátlak. Zákony neovplyvníme, ale pokiaľ to bude možné, budeme bojovať,“ zareagovala ďalšia zo sestier Denisa Wagnerová.
Obe potvrdili, že ak na súde uspejú, budú bývalého zamestnávateľa žiadať aj o finančné odškodnenie, podľa ich slov je však pre ne až na druhom mieste. „Aj iné zdravotné sestry by v budúcnosti mali vedieť, že sa v podobnej situácii môžu brániť a postaviť sa zamestnávateľovi,“ dodala Wagnerová.
Ani jedna z troch sestier sa do žiarskej nemocnice vrátiť nechce, dve pracujú v Bratislave, jedna sa zamestnala v Martine.