BANSKÁ ŠTIAVNICA. V meste existuje viac ako desať dopravcov prevádzkujúcich prepravu osôb.
Svetlo podložené špongiou
Jeden z turistov sa na webovej stránke mesta posťažoval na taxislužbu, ktorá ho vraj zlákala najlacnejšou ponukou.
„To som však nemal robiť. Vozidlo, ktoré pre mňa prišlo, bolo z každej strany obité, predné svetlo podložené špongiou, zadné oblepené páskou a o interiéri je škoda polemizovať,“ uviedol.
„Na mojej trase sa nakladali ďalší ľudia bez toho, aby sa ma vodič čo i len spýtal, či mi to nebude prekážať. Takže namiesto taxi som mal okružnú jazdu po Banskej Štiavnici. Keď som konečne vystúpil, bol som napáchnutý cigaretovým dymom tak, ako keby som vyšiel z krčmy štvrtej cenovej skupiny,“ dodal.
Naštartoval a odišiel
Áut ponúkajúcich prepravu je v Štiavnici dosť. Priamo v centre sme sa prihovorili vodičovi za volantom niekoľkomiestnej dodávky bez taxametra. Na rovinu sme sa ho opýtali, či má licenciu.
„Na toto nie, medzery v zákone mi to dovoľujú. Ale prevádzkujem aj štyri taxíky, na ktoré ju mám a spĺňam všetky podmienky,“ povedal Ľubomír Hegyi.
„Poobzerajte sa však naokolo a všimnite si ako vyzerajú niektoré taxíky v Banskej Štiavnici. Choďte sa niekoho z tých šoférov opýtať, pre koho jazdí. Naštartuje a ujde. Veď uvidíte,“ podotkol. „Ak sa ale budete informovať na cenu za odvoz, ochotne vám ju povie a zoberie vás.“
Následne sme oslovili neďaleko stojaceho šoféra s autom bez označenia TAXI, ale s dokorán otvoreným oknom.
„Koľko by nás stála cesta do Štiavnických Baní?“ opýtali sme sa. „Do štyroch eur. Dnes síce nepracujem, ale zoberiem vás tam,“ odvetil. Vzápätí si však všimol naše neďaleko stojace auto. „Vy ste z novín, čo? Povedal som vám, že dnes nerobím. Len tu čakám na svojho otca,“ zdôvodnil, prečo stojí v úseku, kde sa zvyknú nachádzať taxikári. O chvíľu nato naštartoval a odišiel.
Vedľa stálo ďalšie auto, tiež s otvoreným oknom. Jeho vodič poprel, že ponúka prepravu osôb. Netrvalo však dlho a videli sme ako sa naložený, asi s tromi pasažiermi, stráca v uliciach mesta.
Natrafiť na prepravcu osôb v centre Štiavnice nie je problém. FOTO: IVA ZIGOVÁ
V meste je do 25 taxíkov
Viceprimátor Banskej Štiavnice, Dušan Lukačko, informoval, že v meste sa pohybuje do 25 taxíkov, pričom ich prevádzkuje asi dvanásť majiteľov.
„Medzi nimi sú aj takí, ktorí majú riadne licencovanú živnosť. To znamená, že majú urobené skúšky na krajskom úrade pre cestnú dopravu,“ vysvetlil. „Ostatní, ktorým stačí živnostenské oprávnenie na nepravidelnú prepravu, nie sú viazaní predpismi, ktoré musia spĺňať taxikári. Tí by mali mať za každé vozidlo zaplatenú zábezpeku, musia absolvovať spomínané skúšky, pravidelné lekárske prehliadky, psychologické vyšetrenia. Určité náležitosti musí spĺňať aj auto. Nemôže byť staršie ako päť rokov, nehovoriac o taxametroch.“ Tie v nepravidelnej preprave povinné nie sú, takže tam si vodiči určujú cenu dohodou a používajú takzvaný paragón.
Mesto nemá oprávnenie vodičov taxíkov kontrolovať. „To môže napríklad kvôli technickému stavu štátna polícia. Mestská koná len v prípade, ak porušia zákazovú či príkazovú značku. V rámci kontrol sa ale môžeme spojiť so živnostenským úradom a dohodnúť si spoluprácu s inšpektorátom práce.“ K preventívnym kontrolám podľa jeho slov dochádza, o odobratí živnosti v prípade nesplnenia kritérií však nevie.
Zriadia stanovištia
„Cestný zákon bol novelizovaný a k decembru musia byť všetky tieto živnosti licencované. Konečne sa zavedie poriadok,“ pokračoval Lukačko. „Budú tu fungovať len tí, ktorí chcú taxislužby prevádzkovať seriózne a zodpovedne,“ tvrdí.
„Povinnosti z toho vyplývajú aj nám. Taxikári tu zatiaľ nemajú žiadne stanovištia určené mestom. Chceme to vyriešiť prijatím všeobecne záväzného nariadenia, ktoré v tomto smere určí pravidlá,“ povedal s tým, že by malo byť platné k 1. januáru 2014.
Momentálne je najviac taxikárov pri obchodnom dome Billa, kde si to sami zaplatili. Stáť tam môžu len licencovaní, preto je tam osadená značka so zákazom vjazdu pre nepravidelnú prepravu osôb.
V tejto časti chce zriadiť jedno zo stanovíšť aj mesto.
„Je to najhustejšie osídlená zóna, sústreďuje sa tam aj autobusová doprava, neďaleko je železnica,“ vysvetlil.
Ďalšie stanovištia chcú zriadiť na parkovisku pod plavárňou, v lokalite so zábavnými podnikmi, pod Kalváriou, na uliciach Dolná, Kammerhofská, pod Hríbom, pri Novom zámku, na Povrazníku a sídlisku Drieňová.
Dodávku predá
„Keby každý spĺňal podmienky, ktoré uvádza zákon, už by sme tu nemali takú divočinu ako doteraz. Osobne ale neverím, že sa to dá na poriadok,“ reagoval taxikár Pavol Ambroš na stanovišti pri Bille.
„Vždy sa nájdu cesty na obídenie zákona,“ zdôvodnil. „Ale ak sa to zmení, budem len rád,“ podotkol.
„Konečne v tom bude poriadok,“ hovorí Ľubomír Hegyi. „Dodávku jednoducho predám a budem prevádzkovať už len taxislužby,“ dodal.