Prvý tohtoročný útok medveďa v Kremnických vrchoch skončil bez vážnejších následkov. Výlet do lesa a natáčanie zveri na video sa však mladíkom mohli stať osudnými.
JASTRABÁ. Prehryznutá topánka a nenápadná rana na nohe. To sú následky prvého tohtoročného útoku medveďa v Kremnických vrchoch.
Videozáznam okamihov, ktoré mu predchádzali, sa objavil na facebooku.
Zahryzla sa mu do nohy
Hoci sú 21-ročný Jozef z Jastrabej a jeho kamarát v lese ako doma, pondelková (18. 3.) prechádzka sa pre nich mohla skončiť nešťastím.
„Kamarát natáčal medvedicu s dvoma mladými, ja som bol v tej chvíli kúsok za hrebeňom a nevedel som o nich. Odrazu som sa otočil a ona stála asi sedem metrov odo mňa,“ opisuje nečakané stretnutie s asi 120-kilovou medveďou samicou.
Pokúsil sa vyliezť na strom, no neúspešne.
„Zozadu sa do mňa oprela a zahryzla sa mi do nohy. Potom kúsok odbehla. Snažil som sa ujsť, no bežala za mnou asi osemdesiat metrov. V tej chvíli som mal skôr strach, že spadnem a rozbijem si hlavu o kameň alebo sa dolámem, než z toho, že ma dobehne. Po chvíli to medvedica vzdala a odišla za mladými,“ spomína celkom pokojne Jozef.
Do lesa sa určite vráti
Strety človeka s medveďom nie sú dnes podľa jeho slov v Kremnických vrchoch raritou. Sám má takýchto zážitkov za sebou desať, len jeden sa však skončil napadnutím.
„Za ostatných pár rokov je to v Jastrabej a okolí tretí útok. Nikdy to však nie je vina medveďa, človek by nemal liezť do lesa, ak s niečím podobným nepočíta.“
Sám strach nemá a do hory sa plánuje vrátiť. Fotografovanie a nakrúcanie zveri je totiž jeho záľubou.
„Jasné, že sa vrátim,“ hovorí a ukazuje nám videá jelenej ruje a mladého vlka.
Odborník, ktorý zmonitoroval strety človeka s medveďom v Kremnických vrchoch za uplynulých pätnásť rokov, tvrdí, že mladíci mohli dopadnúť oveľa horšie. Neodporúča vyhľadávať podobné situácie len pre to, aby si zvedavci natočili zver v jej prirodzenom prostredí.
„Chlapec môže hovoriť o šťastí, že medvedica nepokračovala v útoku a celé to bola otázka pár sekúnd. Niektoré totiž trvajú aj niekoľko minút, stáva sa, že napadnutý človek upadne do bezvedomia a vôbec si nepamätá dĺžku útoku,“ hovorí Jaroslav Slašťan.
FOTO: JÁN KROŠLÁK
Brlohy opustili, hľadajú potravu
Medveď sa podľa jeho slov snaží ľuďom vyhnúť a útočí iba vtedy, keď už nevidí iné východisko zo situácie.
V tomto období už s pohybom našej najväčšej šelmy v kremnických lesoch treba počítať.
„Medvede sa už prebrali zo zimného spánku, no stále sa boria s nedostatkom potravy. Aktuálne sa živia najmä zdochlinami, pretože rastlinná potrava zatiaľ k dispozícii nie je. Tvrdí sa, že medvede sú po zime agresívnejšie, lebo sú hladné,“ približuje.
Napadnutí sa po útoku vyrovnávajú nielen s fyzickými následkami, ale aj s psychickými. „Niektorých trápia zlé sny, mal som dokonca prípad, že sa obeť útoku obzerala aj v meste s tým, že ju prenasleduje medveď,“ spomenie zistenia zo svojich štatistík Slašťan.
V príručke by mali nájsť návštevníci hôr aj rady, ako rozoznať pobytové znaky medveďa a šelme sa vyhnúť. FOTO: JAROSLAV SLAŠŤAN
Chce vydať príručku do ruksaku
Hoci je každý útok špecifický a správanie sa medveďa sa nedá predvídať, Slašťan má pre milovníkov prírody niekoľko rád.
„Viem, že to znie takmer nemožne, ale človek by nemal panikáriť. Nemal by kričať, zaháňať sa alebo hádzať do šelmy rôzne predmety. Všeobecne by sa mal vyhýbať prudkým pohybom, ktoré by ju mohli vydráždiť.“
Pre návštevníkov hôr chce tento rok vydať brožúrku vo formáte A5, ktorá by mala obsahovať základné informácie o medveďovi hnedom, jeho vnútrodruhovej komunikácii, pobytových znakoch či správaní sa pri stretnutí s človekom.
„Keďže nepôjde o odbornú publikáciu, ale brožúru určenú pre návštevníkov hôr - turistov, rybárov, poľovníkov, zberačov lesných plodov a podobne, bude obsahovať aj fotografie, kresby či mapy výskytu medveďa. Na prebale nájde čitateľ meter, ktorým si bude môcť odmerať stopu v teréne a zistiť, aký veľký medveď tadiaľ pred ním prešiel,“ avizuje vydanie príručky, ktorá sa zmestí do ruksaku či do vrecka bundy.