Banská Štiavnica chce predať nevyužívaný dom smútku. V Štefultove ho síce majú od osemdesiatych rokov, pochovávajú však naďalej s biskupskou výnimkou z kostola.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Dom smútku v banskoštiavnickej časti Štefultov plánuje mesto predať. Prízemná murovaná budova z roku 1987 svojmu účelu nikdy naplno neslúžila. Nachádza sa v blízkosti Horného kostola, pričom pre pochovávanie je využívaný najmä Dolný.
Banskoštiavnickí poslanci odklepli zámer ponúknuť objekt na predaj za minimálnu cenu 27 100 eur. Záujemcovia sa môžu hlásiť do 10. apríla.
Ľudia hlasovali v ankete
V ankete, ktorú mesto vyhlásilo, sa väčšina hlasujúcich vyjadrila za predaj chátrajúceho domu smútku, žiadala však, aby sa získané peniaze využili opäť v Štefultove.
Niektorí obyvatelia navrhovali použiť zdroje z predaja na opravu ciest alebo dobudovanie ihriska. Jeden účastník ankety navrhol poskytnúť budovu pre záujmové či verejne prospešné aktivity.
Získané peniaze by sa však napokon mali použiť na spracovanie projektovej dokumentácie pre výstavbu nového domu smútku.
„Treba totiž myslieť na to, že dnes sa pochováva z kostola na biskupskú výnimku. Do budúcna tento problém budeme musieť riešiť,“ povedal poslanec za mestskú časť Slavomír Palovič (SDKÚ-DS, KDH).
Vzdialené cintoríny
Banskoštiavnický farár Miloš Pikala nepovažuje samotné pochovávanie z kostola za problém. „Hoci na Slovensku majú tradíciu domy smútku, vystavenie rakvy v kostole nie je až takou raritou. V Štefultove sa takýto postup využíva nielen pre katolíkov, ale aj pre civilné obrady či pre evanjelikov,“ povedal.
Komplikáciou je podľa neho skôr poloha kostola na kopci, ktorý je od cintorínov pomerne vzdialený, čo komplikuje manipuláciu s nebožtíkmi.
Len prvý krok
Zatiaľ nie je jasné, či sa pôvodným využitím neobvyklú budovu obkolesenú cintorínom a rodinnými domami podarí Banskej Štiavnici predať a za akú cenu. Situáciu komplikujú aj nevysporiadané pozemky pod ňou a chýbajúce napojenie na vodovod. Budúci majiteľ pritom bude musieť myslieť aj na skutočnosť, že pri využívaní objektu treba zachovať ochranné pásmo blízkeho pohrebiska.
„Ak by sa nám aj podarilo získať takto peniaze na projektovú dokumentáciu nového domu smútku, bude to len prvý krok. Na samotnú výstavbu bude treba ďalšie zdroje,“ povedala primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková (Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS).