Komunitné centrum v Šobove chýba už rok

Práca aktivistov, ktorí viedli v banskoštiavnickej časti Šobov neoficiálne komunitné centrum, bude podľa skúsených pedagógov chýbať. Mesto zatiaľ alternatívu neponúklo.

Aktivisti odišli zo Šobova pred rokom. Venovali sa najmä deťom v predškolskom veku a školákom.Aktivisti odišli zo Šobova pred rokom. Venovali sa najmä deťom v predškolskom veku a školákom. (Zdroj: BROŇA ZIGOVÁ)

Práca aktivistov, ktorí viedli v banskoštiavnickej časti Šobov neoficiálne komunitné centrum, bude podľa skúsených pedagógov chýbať. Mesto zatiaľ alternatívu neponúklo.

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Občianske združenie Šukar dživipen (Pekný život), ktoré v uplynulých rokoch budovalo na banskoštiavnickom sídlisku Šobov obývanom najmä Rómami, komunitné centrum, už v lokalite nepôsobí. Aktivisti, ktorí sa venovali najmä deťom v predškolskom a školskom veku, sa z okrajovej mestskej časti stiahli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Menili deti aj dospelých

Manželia Mária a Jaroslav Koledovci sa k svojmu odchodu zo sídliska, ku ktorému došlo zhruba pred rokom, vyjadrovať nechcú, naznačili však, že ich zo Šobova vytlačili úžerníci.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálny štatút komunitného centra síce nikdy nemalo, činnosť občianskeho združenia Šukar dživipen však v mnohých ohľadoch jeho poslanie napĺňala.

„V Šobove išlo najmä o malé deti. Tým, že sa im Koledovci venovali, zvyšovali ich šancu neskončiť v špeciálnej škole, čo je stigma na celý život. Činnosťou centra vznikol aj istý tlak na rodičov, ktorí sa o svoje deti začali viac starať,“ povedal Marek Kapusta, niekdajší projektový manažér mesta a miestny podnikateľ, ktorý s Koledovcami spolupracoval od začiatku.

Centrum však podľa Kapustu malo význam aj pre zvyšok komunity. „Aj keď ambícia zmeniť život dospelých nebola veľká, každému, kto prechádzal okolo, bolo jasné, že tam bol väčší poriadok, bolo zjavné, že sa ľudia začali o svoje okolie aspoň trochu starať. Vzniklo tam jednoduché detské ihrisko, záhradka s kvetmi, ľudia si v bytovkách vymaľovali,“ spomenul niektoré z úspechov.

SkryťVypnúť reklamu

Za problém považuje, že na mieste sa už rok nič nedeje. „Všetko sa postupne vracia do starých koľají a mesto, ktorému priestory patria, nekoná. Bez systematickej práce je to pritom časovaná bomba,“ myslí si. Spoločne s Koledovcami chce preto v začatých aktivitách pokračovať. Aktuálne hľadajú vhodné miesto, tentokrát ale mimo sídliska.

Para na festivale Spolu Šobov 2010. FOTO: MIRO HOLÝ

Pedagógovia: Odviedli kus práce

Význam vo fungovaní centra videli aj banskoštiavnickí pedagógovia. „Aj keď po odbornej, pedagogickej, stránke predškolská príprava týchto detí nespĺňala všetky kritériá, ľudia z komunitného centra odviedli v Šobove kus práce. Určite sa to odrazilo v oblastiach budovania hygienických a iných návykov detí, ich socializácie a v rozvoji ich voľnočasových aktivít,“ povedala riaditeľka Špeciálnej základnej školy v Banskej Štiavnici Beata Rafajová.

SkryťVypnúť reklamu

Nevie posúdiť, či sa to prejavilo aj v školských úspechoch tamojších detí. „Ku nám sa žiaci dostávajú väčšinou až v druhom, treťom ročníku, keď nezvládajú klasickú školskú dochádzku, na túto otázku by mali odpovedať skôr učitelia bežných škôl,“ povedala, no dodala, že v súčasnosti tvoria asi štyridsať percent žiakov špeciálky deti zo Šobova.

Pozitívny význam videl v práci komunitného centra riaditeľ Cirkevnej základnej školy sv. Františka Assiského v Banskej Štiavnici Karol Palášthy. „Keď fungovalo, registrovali sme dve skupiny detí zo Šobova. Tie, ktoré mali veľmi dobré výsledky a boli úspešné a tie, ktoré mali problém s dochádzkou a nedarilo sa im. Tento rozdiel pripisujem práve práci centra,“ povedal.

Tvrdí, že po tak krátkom čase od odchodu aktivistov nemôže posúdiť, či sa situácia v cirkevnej škole v tomto smere zhoršila, obáva sa však nasledujúceho obdobia. „Do budúcna to bude určite chýbať. Ak sa v Šobove nebude systematicky pracovať s deťmi v predškolskom veku, obávam sa problémov. Ak sa to zanedbá, nebude to znamenať len zhoršenie výsledkov týchto detí, ale v kombinácii s chudobou tamojších rodín aj hrozbu drobnej kriminality,“ myslí si.

Dúfa, že mesto príde s alternatívou čo najskôr.

Obaja riaditelia škôl sa zhodujú, že dôležitá je prítomnosť takejto činnosti priamo tam, kde deti žijú, teda na sídlisku Šobov.

Radnica chce vlastné centrum

Banskoštiavnická radnica tvrdí, že v Šobove nikdy nefungovalo oficiálne komunitné centrum, ale takzvaný rómsky klub, ktorý svoju činnosť ukončil práve odchodom Koledovcov.

„Ak má niekto podozrenie na úžeru, mal dať podnet orgánom činným v trestnom konaní,“ zareagoval na možný dôvod jeho konca viceprimátor Dušan Lukačko (NEKA).

Avizuje, že na mieste chce mesto zriadiť vlastné komunitné centrum. „Jeho poslaním bude snaha samosprávy prostredníctvom poskytovania sociálnych a komunitných služieb prispieť k sociálnemu začleňovaniu osôb s rizikom vylúčenia na individuálnej aj na miestnej úrovni. Status centra bude potrebné zadefinovať zriaďovacou listinou,“ napísal vo vyjadrení.

Budúce centrum by malo podľa predstáv magistrátu spolupracovať na riešení problémov ľudí zo Šobova a na ich vzdelávaní s oddeleniami mestského úradu, školským úradom, sociálnym pracovníkom, mestskou políciou a mestskou eseročkou Bytová správa.

Kedy konkrétne by malo centrum začať v Šobove pôsobiť, mesto zatiaľ nevie. V súčasnoti podľa Lukačka pripravuje jeho štatút a hľadá zdroje na jeho fungovanie „Jeho činnosť by sme však chceli zabezpečiť ešte tento rok,“ dodal.

Svätý Anton: Pre aktivity v osade kúpili dom

Komunitné centrum pre tamojších osadníkov vzniká aktuálne v obci Svätý Anton.

SVÄTÝ ANTON. Komunitné centrum začínajú budovať v susedstve Banskej Štiavnice, vo Svätom Antone. Obec v miestnej osade, kde žije asi päťdesiat ľudí, kúpila starší dom, ktorý plánuje obnoviť.

Mali by v ňom vzniknúť centrum osobnej hygieny, keďže v osade chýba tečúca voda, klubová miestnosť aj kuchynka.

Zo začarovaného kruhu

„Chceme sa zameriavať na všetky vekové skupiny. Deti v predškolskom veku budeme pripravovať na prvý ročník základnej školy, školákov budeme viesť, aby si robili domáce úlohy a venovali sa voľnočasovým aktivitám, krúžkom, možno práci s počítačom,“ hovorí o plánoch Andrej Didi, ktorého korene tiež siahajú do svätoantonskej osady.

Deti by sa tak mali dostať zo začarovaného kruhu zlej hygieny, vymeškávania hodín, prepadávania a vyčleňovania na okraj školského kolektívu.

V jednom z domov v osade vo Svätom Antone má vzniknúť komunitné centrum. FOTO: IVA ZIGOVÁ

Práca aj remeslá

Čas by však v centre mali tráviť aj dospelí. „Napríklad matky, aby sa naučili postarať o dieťa, o domácnosť, aby postupne dokázali lepšie hospodáriť s peniazmi. Chceme, aby prevzali zodpovednosť za svoje životy a životy svojich detí. Aby sa starali o svoje zdravie a nemali zlú mienku o vzdelávaní, ako je to dnes, a pochopili jeho potrebu pre rozšírenie svojich šancí,“ charakterizuje súčasné problémy osadníkov Andrej Didi.

Mužov z osady už v obci zapojili do aktivačných prác, plánujú aj rekvalifikačné kurzy.

„Už teraz napríklad muži pracujú v lese. Časom snáď dospelých privedieme aj k tradičným rómskym remeslám, ako kováčstvo, košikárstvo či tkanie.“

Zriadenie komunitného centra, kde by ako rómski asistenti pôsobili vybraní ľudia z osady, bude podľa Didiho plusom nielen pre osadníkov, ale aj pre zvyšok dediny.

„Doposiaľ sa s nimi nepracovalo a problém stále len narastal, o nejaký čas by sa nedal zvládnuť,“ myslí si.

Rómov z osady nechce meniť, postupne ich presviedča. „Snažím sa vybudovať si u nich dôveru,“ objasňuje.

(iva)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 254
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 503
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 188
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 098
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 987
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 645
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 840
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 540
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 609
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 399
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 313
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 315
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 239
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Medveď hnedý.

Na území Slovenska by mali usmrtiť 350 jedincov.


SITA a 1 ďalší 2

Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 540
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 609
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 399
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 313
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 315
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 239
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu